Reklama

Reklama

​Na urodziny Leszka Kołakowskiego

23 października przypada 90. rocznica urodzin profesora Leszka Kołakowskiego. Dwa dni później ukaże się książka "Wejście i wyjście oraz inne utwory ku przestrodze i dla zabawy", a w niej najważniejsze literackie teksty wybitnego filozofa, do tej pory mniej znane lub niepublikowane.

"W końcu, nad dobre towarzystwo,/Cóż może dać lepszego życie?" - pyta filozoficznie Mefistofeles Fausta podczas koktajlu w górach u znanego poety. Poza nimi w "Wejściu i wyjściu" spotkamy m.in. Czesława Miłosza, Adama i Ewę, ks. Józefa Tischnera, Obywateli Cenzora i Urzędnika, Stanisława Barańczaka, Marsjanina i... krasnoludki.

Autor, w do tej pory niepublikowanych i mniej znanych tekstach, chwali snobizm i niepunktualność, irytuje się na wieczność, a nawet relacjonuje nam swoje życie (ze szczególnym uwzględnieniem szalonego wręcz powodzenia u kobiet).

Niezwykłe poczucie humoru, językowa wirtuozeria i zabawa słowem przenikają tę twórczość, która choć uznawana przez samego autora za zabawny dodatek do dzieł poważniejszych, pokazuje nieznane oblicze twórcy "Moich słusznych poglądów na wszystko".

Reklama

Dzieła opatrzył wstępem Zbigniew Mentzel, a autorką ilustracji do książki jest Katarzyna Bogucka.

Urodzinowa debata

W urodzinowej debacie na Uniwersytecie Warszawskim - 24.10. o godz. 17.00 w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28) - wezmą udział: o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, autor książki "Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię", Zbigniew Mentzel, autor dwutomowego wywiadu z Leszkiem Kołakowskim "Czas ciekawy, czas niespokojny", Adam Michnik  oraz dr Jan Tokarski, autor książki "Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego". Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Leszek Kołakowski (1927-2009) - historyk filozofii, profesor Uniwersytetu Warszawskiego do 1968 roku, od 1970 związany z Uniwersytetem w Oksfordzie. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Autor m.in. bestsellerowych "Mini-wykładów o maxi-sprawach", "O co nas pytają wielcy filozofowie", "Jezus ośmieszony".

 

Wydawnictwo Znak

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy