Reklama

Nazwano ją „najbrzydszą księżniczką w historii”. Za jej wyglądem kryje się tajemnica

Gęste wąsy, obfite kształty i mało zalotne spojrzenie. Zahrę Khanom Tadj es-Saltaneh, córkę króla Persji, dziś wielu określa mianem „najbrzydszej księżniczki w historii”. Tymczasem przed laty kobieta uchodziła za ideał piękna, a zalotnicy ustawiali się do niej w kolejce. Kilkunastu mężczyzn miało popełnić samobójstwo, kiedy ta odrzuciła ich zaloty. Kim była księżniczka Zahra? Kobiety wiele jej dziś zawdzięczają.

Mimo iż urodziła się pod koniec XIX wieku jej postać nawet dziś wywołuje ogromne emocje. Większość kojarzy ją za sprawą wyglądu. Niska kobieta o krępej budowie, z gęstymi brwiami i gęstym wąsem została w dzisiejszym świecie określona mianem "najbrzydszej księżniczki w historii". Tymczasem księżniczka Zahra była jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie arabskim.

Mimo iż dzisiaj uroda irańskiej księżniczki może budzić lekkie wątpliwości, Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh zapisała się na kartach historii jako pionierka walki na rzecz praw kobiet.

Reklama

Księżniczka Zahra. Kim była "najbrzydsza księżniczka w historii"?

Zahra Khanom Tadj es-Saltaneh była córką perskiego króla Nassera al-Din Shaha. Urodziła się w 1883 r. Zgodnie z panującą wówczas tradycją Zahra już od najmłodszych lat była szykowana do wyjścia za mąż. Co ciekawe, księżniczka nie mogła narzekać na zainteresowanie mężczyzn. Mimo iż dla wielu osób może być to zaskoczeniem - ci ustawiali się do niej w kolejce.

Księżniczka Zahra nie była jednak łatwym łupem. Jej krępa budowa, owalna twarz, wąsik i bujne, osadzone bardzo blisko siebie brwi budziły ogromne zainteresowanie mężczyzn. Jak to możliwe, skoro księżniczka Zahra, nawet w odniesieniu do ówczesnych kanonów piękna, mocno odbiegała wyglądem od tych kobiet, które uważano za piękność?

Zahra żyła w świecie, w którym wysoko ceniono męskie cechy wyglądu u kobiet. Mężczyźni szczególnie mocno upodobali sobie bujne brwi księżniczki, które miały tendencję łączenia się w monobrew. To właśnie one stały się przedmiotem poetyckich peanów.

Zobacz również: Iran się buntuje. Płoną chusty Chomeiniego

Królewska córka nie mogła pozostać panną

Pierwsze zaaranżowane zaręczyny Zahry odbyły się, kiedy ta miała zaledwie osiem lat. Jej wybranek był w tym samym wieku. Ślub nie doszedł jednak do skutku. Niektóre źródła mówią, iż przez lata o względy księżniczki walczyło aż 140 kandydatów. Niektórzy nie byli w stanie pogodzić się z odmową, w efekcie popełniając samobójstwo.

W wieku 13 lat Zahra wyszła za mąż za Amira Husseina Khan Shoja-al Saltaneh, arystokratycznego syna ministra obrony, któremu urodziła czwórkę dzieci. Mąż nie był jej jednak wierny, co popchnęło Zahrę do podjęcia rewolucyjnej decyzji, która wstrząsnęła całą Persję. Księżniczka rozwiodła się, będąc jednocześnie pierwszą kobietą w rodzinie królewskiej, która zdecydowała się na taki krok.

Zobacz również: Pierwsza kobieta w historii Włoch na tym stanowisku. Kim jest Giorgia Meloni?

Prekursorka zmian, feministka i aktywistka

Księżniczka Zahra była wszechstronnie wykształconą kobietą, która mówiła w kilku językach i pragnęła przekazywać tę wiedzę innym. Chciała stanowić sama o sobie. Cechowała ją silna osobowość i wielka odwaga.

Była pierwszą kobietą w Iranie, która odważyła się publicznie zdjąć hidżab. Była również pierwszą kobietą, która pisała wspomnienia, wyrażając głośny sprzeciw zasadom narzucanym przez szyitów.

Księżniczka Zahra nie chciała wiązać się z żadnym z mężczyzn. Zakochała się jednak w poecie Arefie Ghazwinim, dla którego była muzą. Zmarła 25 stycznia 1936 roku.

Zobacz również: Bonaparte uznał psa Józefiny za swojego rywala, gdy ten ugryzł go podczas nocy poślubnej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Iran | suknie ślubne księżniczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy