Operetka według Gombrowicza
"Operetka" wg dramatu Witolda Gombrowicza wraca na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej. Operę Michała Dobrzyńskiego w reżyserii Jerzego Lacha zobaczymy już 5 i 6 lutego. To jak dotąd jedyna operowa realizacja słynnego dzieła pisarza w Polsce.
Operowa odsłona utworu pisanego przez Gombrowicza przez 15 lat pozwoli twórcom ukazać prawdziwy dramat zniewolenia współczesnego człowieka. Połączenie groteski i absurdu sprawia, że początkowo lekkomyślny śmiech zmienia się niepostrzeżenie w śmiech z bólu.
Spektakl operowy, wykorzystując operetkowy język, wyraża destrukcyjny charakter współczesności. Zgodnie z zamysłem twórców jest to parodia z parodii, zza której wyłania się wykrzywiony obraz teraźniejszości.
Zestawienie stonowanej minimalistycznej scenografii z pełnymi przepychu kostiumami kieruje uwagę widzów na bohaterów tkwiących w ograniczeniach i próbujących się z nich wyrwać.
- Świat dramatu organizowany jest poprzez opozycję operetki, rozumianej jako błahość, pretensjonalność, myślowa pustka i historii pełnej patosu, grozy i bólu, odsyłającego do nagości jako wątłej nadziei człowieka - mówi Jerzy Lach, reżyser spektaklu.
Autorem opery na podstawie dramatu Gombrowicza jest Michał Dobrzyński - kompozytor młodego pokolenia, jeden z wyłonionych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu "Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi". Jego utwory wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu "Sacrum non Profanum" czy "Compositori a confronto" we Włoszech.
Za scenografię odpowiedzialny jest Jerzy Rudzki - scenograf i kostiumolog teatralny, autor scenografii i kostiumów do ponad siedemdziesięciu przedstawień Teatru Telewizji oraz około dwustu spektakli, musicali, baletów, bajek dla dzieci w teatrach dramatycznych i muzycznych.
Choreografię przygotował Jarosław Staniek - autor blisko dwustu choreografii do spektakli teatralnych i operowych. Zrealizował jako choreograf lub reżyser największe klasyczne tytuły musicalowe w Polsce i Europie, m.in. "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Hair", "Grease" czy "Chicago".
W spektaklu wystąpią artyści o znaczącym dorobku, którzy gościli na operowych scenach w kraju i zagranicą - Karol Bartosiński (kontratenor), Artur Janda (bas-baryton), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Piotr Pieron (bas), Anna Radziejewska (mezzosopran), Tomasz Rak (baryton) i Barbara Zamek (sopran).
Najbliższe spektakle: 5, 6 lutego, godz. 19.00. Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej / al. Solidarności 76 b, Warszawa. Bilety: 30 - 70 zł.