Tacy duzi chłopcy
Piosenki Jana Wołka w reżyserii Piotra Machalicy w Och-Teatrze już 14 stycznia!
My ojcowie marnotrawni/ przeklinamy ten nasz magiel/
Ten nasz cały byt pod włos/ Jak korsarze niepoprawni/wciąż za mały mamy żagiel/na kotwicę, którą dał nam los.
Jan Wołek - poeta, malarz, pisarz, autor piosenek wykonywanych m.in. przez Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Edytę Geppert, Piotra Machalicę, Mariana Opanię, Mirosława Czyżykiewicza.
Przekornie mawia o sobie "sztuk-mistrz". Swoje życie dzieli między Warszawę, a Kazimierz Dolny, gdzie ma swoją galerię obrazów Suszarnia. Na brak weny nigdy nie narzeka. - "Jak ona nie chce przyjść to trzeba ją wziąć za d... i posadzić koło siebie" - mówi . Jan Poprawa powiedział o nim: (...) Jest dziś prawdopodobnie najwybitniejszym poetą piosenki. Chyba tylko Jonasz Kofta w najpiękniejszych swych utworach latał równie wysoko".
O czym pisze Jan Wołek? O życiu. O relacjach międzyludzkich, o tęsknotach, uczuciach rozmaitych, szczęściu i tragedii, międzyludzkiej chemii i miłości. Jan Poprawa w jednym z artykułów chyba najpiękniej podsumował jego twórczość: "Wołek to kosmos uczuć pojedynczego człowieka".
W magicznym mikrokosmosie ludzkich uczuć zakorzenieni są bohaterowie "Dużych chłopców". Dwadzieścia wierszy, mistrzowskich miniatur poetyckich, składa się na niezwykłą opowieść o człowieku. Świat dużych chłopców jest słodko - gorzki. Bohaterów łączy podobny sposób patrzenia na świat, podobna wrażliwość i życiowe niedopasowanie.
Spotykają się aby wyśpiewać o miłości (a bardziej o jej braku), o samotności, o tym, że coś minęło bezpowrotnie. Jednym słowem o życiu: o różnych jego smakach i barwach.
"Tacy duzi chłopcy"
Słowa: Jan Wołek
Reżyseria: Piotr Machalica
Muzyka: Janusz Grzywacz, Włodzimierz Nahorny, Jerzy Satanowski, Janusz Strobel
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Aranżacje, kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
oraz zespół muzyczny:
Janusz Bogacki - fortepian
Tomasz Bogacki - gitara
Paweł Pańta - gitara
Bogdan Kulik - perkusja
Występują: Piotr Machalica, Mariana Opania, Waldemar Cudzik i Adam Hutyra
Warszawska premiera - 14 stycznia 2011
Kolejne spektakle - 15-18 stycznia 2011