Tajemniczy klient to praca marzeń? Oto jakie są stawki i obowiązki
Tajemniczy klient czy cichy klient, czyli tzw. mystery shopper lub mystery client, to coraz bardziej popularna praktyka sprawdzania jakości obsługi w sklepach, restauracjach i innych firmach, które wymagają kontaktu z klientami. Jak zostać tajemniczym klientem? Ile można zarobić jako tajemniczy klient? Oto na czym polega ta praca.
Stanowisko tajemniczego klienta wywołuje wiele pytań i wątpliwości, a wśród wielu pracowników firm z sektora handlowego i usługowego może wywołać falę lęku. Dlaczego? Tajemniczy klient jest pracownikiem, który przeprowadza ocenę i audyt w konkretnej firmie z perspektywy zwykłego klienta, nie ujawniając się obsługującym go w danym miejscu ludziom.
Firmy coraz częściej zatrudniają pracowników na tym stanowisku, bo dzięki nim mogą skontrolować obsługę klienta i działanie zatrudnianych przez siebie osób w praktyce, a ostatecznie wdrożyć skuteczne poprawki, które podniosą poziom oferowanych usług i kontaktu z klientami. Na tym oczywiście zależy właścicielom najbardziej - jeśli klienci będą zadowoleni, tym chętniej wrócą do danego miejsca, a także polecą je swoim znajomym czy rodzinie.
Tajemniczy klient - co robi?
O ile pracownicy mogą obawiać się wizyty tajemniczego klienta i niespodziewanego audytu, tak sama praca tajemniczego klienta dla wielu wydaje się bardzo kusząca. Na zlecenie pracodawcy osoba na tym stanowisku przeprowadza profesjonalną ocenę miejsca, najczęściej sklepu, hotelu czy restauracji. Nie powinna dać się rozpoznać jako audytor, ale zachowywać się jak najbardziej naturalnie i swobodnie, wykonywać wszystkie czynności, jakie wykonuje normalny klient.
Jednocześnie musi jednak zwracać uwagę na jakość obsługi i odnotowywać wszelkie uchybienia, a także dyskretnie sprawdzać warunki panujące w lokalu, czystość danego miejsca, estetykę pracy czy sprawność pracowników. Tajemniczy klient najczęściej dostaje konkretny scenariusz, według którego musi sprowokować i sprawdzić rozmaite sytuacje.
Każdy tajemniczy klient dostaje scenariusz wizyty w danym punkcie, w którym są m.in. punkty kontrolne i miejsce na własne wrażenia i obserwacje, a także mniej więcej jak się zachować podczas kontroli
- potwierdza w jednej z internetowych grup kobieta pracująca jako tajemnicza klientka.
Robię audyty w wielu sklepach, w których "pasuję" na audytora wg wymagań podanych przez kierownictwo sieci (wiek, wygląd, zainteresowania, etc.)
- opisuje.
Kto może zostać tajemniczym klientem?
Mimo że na pierwszy rzut oka praca tajemniczego klienta wydaje się idealna, wymaga od osoby, która się jej podejmie szczególnych cech, takich jak spostrzegawczość, skrupulatność, opanowanie, odporność na stres, sumienność i zorganizowanie. Wymaga to również zdolności aktorskich. Nie jest to więc praca dla każdego.
Z drugiej strony - można ją wykonywać właściwie w każdym wieku. Przedsiębiorstwa szukają tajemniczych klientów, którzy będą jak najlepiej sprofilowani do danego zlecenia. Najważniejsze jest bowiem, aby tajemniczy klient był autentyczny i nie wyróżniał się od typowego klienta w konkretnym miejscu. Ważny będzie więc także sposób ubierania się.
Jak zostać tajemniczym klientem? Ile zarabia tajemniczy klient?
Pracę tajemniczego klienta najłatwiej znaleźć w internecie. Firmy często publikują ogłoszenia i oferty pracy jako niezależni audytorzy na stronach internetowych. Można także zarejestrować się w internetowej bazie firm z płatnymi ankietami.
Należy pamiętać jednak, aby być czujnym przy wyborze pracodawcy. Jeśli firma obiecuje nierealne, wysokie stawki w krótkim czasie lub wymusza wpłacenie określonej sumy pieniędzy na poczet rekrutacji, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza. Według portalu pracawsieci.net, standardowe stawki wynoszą ok. 20-50 zł za zrealizowanie jednego scenariusza oraz wykonanie ankiety raportującej.
Przeczytaj też:
* * *
Zobacz więcej: