Reklama

Zmiany w brytyjskich tytułach wojskowych. Królowa Camilla i księżna Kate mają nowe role

Pałac Buckingham ogłosił zmiany w tytułach wojskowych. Chodzi o królową Camillę i księżną Kate - pierwsza z nich przejęła rolę pozbawionego tytułów księcia Andrzeja, natomiast nową rolę tej drugiej wcześniej sprawował książę William. Dodatkowo, zapowiedziano również datę pierwszej parady z okazji urodzin króla z Karolem III w tej roli.

W ostatnim roku brytyjska rodzina królewska przeszła wiele zmian i trudnych wydarzeń. Najpierw książę Andrzej został pozbawiony tytułów królewskich i wojskowych. We wrześniu w wieku 96 lat umarła królowa Elżbieta II. Ostatnio z kolei wróciła kwestia relacji z Harrym i Meghan za sprawą dokumentu o nich samych na Netfliksie.

Zmiany w brytyjskich tytułach wojskowych

Teraz zmiany dotkną też królową Camillę. Ogłoszono, że dostanie ona tytuł pułkownika Gwardii Grenadierów. Rola ta pozostawała nieobsadzona po tym, jak książę Andrzej dobrowolnie zrzekł się swoich tytułów. 

Z kolei w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II, księżnej Kate przypadł tytuł pułkownika Gwardii Irlandzkiej. Wcześniej rolę tę pełnił jej mąż, książę William, który jednak teraz przejął rolę pułkownika Gwardii Walijskiej. Tę natomiast sprawował wcześniej jego ojciec, król Karol III. 

Reklama

Czytaj także: Król Karol III i królowa Camilla pokazali swoją świąteczną kartkę. Jest wyjątkowa!

Pozbawienie księcia Andrzeja tytułów

Książę Andrzej w ubiegłym roku został oskarżony o napaść seksualną. Mężczyzna wprawdzie nie przyznał się do winy, jednak dobrowolnie zdecydował się zrezygnować z królewskich tytułów. W tle była również jego znajomość z Jeffreyem Epsteinem, skazanym za przestępstwa seksualne. 

W przeszłości członek brytyjskiej rodziny królewskiej był także oskarżany o rasizm. Już w 2019 roku książę Andrzej ogłosił wycofanie się z życia publicznego, a także zaprzestanie pełnienia obowiązków wynikających w imieniu korony.

Data parady z okazji urodzin króla

Pałac Buckingham ogłosił również datę pierwszej King's Birthday Parade, czyli parady z okazji urodzin króla, z Karolem III w tej roli. Impreza znana również jako Trooping the Colour odbędzie się w sobotę 17 czerwca 2023 roku. Od 260 lat są na niej świętowane urodziny aktualnej monarchy Wielkiej Brytanii.

Podczas parady król Karol III wraz z synem, księciem Williamem będą jeździć konno. Ich małżonki i inni członkowie rodziny królewskiej będą temu się przyglądać z balkonu pałacu. W imprezie weźmie udział ponad 1000 żołnierzy i kilkaset koni.

Zobacz również: To Harry i Meghan ujawnią w drugiej części dokumentu. Wybuchnie skandal?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Camilla Parker Bowles | księżna Kate
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy