Zofia Posmysz: Królestwo za mgłą

​Dokładnie 72 lata temu rozpoczął się marsz śmierci z Auschwitz. Wśród kilkudziesięciu tysięcy więźniów znalazła się również Zofia Posmysz. Przeżyła nie tylko Auschwitz, eksperymenty medyczne czy właśnie marsz śmierci, ale i pobyt w dwóch kolejnych obozach oraz heroiczną walkę o powrót do domu rodzinnego.

Królestwo za mgłą
Królestwo za mgłąStyl.pl/materiały prasowe

Ja tej skali, tego ogromu nie ogarniałam. Wyruszyłyśmy w ciemnościach, choć strażnicy mieli latarki. Ale one specjalnego światła nie dawały. Kilka moich znajomych zaryzykowało: koleżanka z Wadowic miała niedaleko, uciekła. Udało się jej - Zofia Posmysz , "Królestwo za mgłą.

Niezwykle szczera rozmowa z więźniarką Auschwitz, Ravensbruecki Neustadt-Glewe, która przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci oraz jest jednym z ostatnich żyjących autorytetów pamiętających koszmar obozu.

Trafiła do Auschwitz, mając niespełna dziewiętnaście lat. Ponad siedemdziesiąt lat po wojnie zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię.

Nie bez powodu Zofia Posmysz-dziennikarka, pisarka i niesamowita osobowość, której opowieści porywają tłumy - gromadzi na spotkaniach tysiące osób. Na spotkanie w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim przyszło około 1500 młodych ludzi.

Zofia Posmysz - więźniarka Auschwitz, Ravensbrücki Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk.

Michał Wójcik - dziennikarz i historyk, współautor książek "Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego", "Made in Poland" o żołnierzu Kedywu Stanisławie Likierniku.

Zofia Posmysz

"Królestwo za mgłą"

Wydawnictwo ZNAK

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas