Reklama

Reklama

W Czechach powstanie najdłuższy wiszący most na świecie. Zaburzy krajobraz?

Wiosną 2022 roku zostanie otwarta nowa turystyczna atrakcja na terenie Czech. Wiszący most o nazwie Sky Bridge powstanie w miejscowości Dolní Morava i ma być najdłuższą konstrukcją na całym świecie. Chociaż nie brakuje zwolenników budowy, to słychać również głosy przeciwników, dla których najważniejszą kwestią jest środowisko.

Atrakcja na Morawach

Dolní Morava leży niedaleko granicy polsko-czeskiej, w pobliżu miasta Kraliky i przejścia granicznego Boboszów. Wiele osób kojarzy tę niewielką miejscowość za sprawą kompleksu narciarskiego pod szczytem Śnieżnika. 

To właśnie tam powstanie wiszący most o długości ponad 700 metrów. Ma przecinać dolinę Młyńskiego Potoku na wysokości 95 metrów. 

Za projektem stoją właściciele ośrodka rekreacyjnego Dolní Morava. Sky Bridge ma być kolejną atrakcją, która przyciągnie turystów, tak samo, jak pobliska "Ścieżka w Obłokach", czyli wieża widokowa mierząca 55 metrów wysokości. Z jej szczytu można podziwiać widoki na Masyw Śnieżnika oraz dolinę rzeki Morawy. 

Reklama

Wiszący most ma łączyć dwa szczyty górskie - Slamník i Chlum. Turyści idący mostem ponad tysiąc metrów nad poziomem morza na swojej drodze napotkają ścieżkę edukacyjną. Zdaniem dyrektora ds. handlu i marketingu kurortu Dolní Morava Tomáša Drápala ma ona poruszać tematykę ochrony przyrody oraz historii. Pierwszy spacer po wiszącym moście będzie możliwy już na początku wiosny przyszłego roku.

Najdłuższy wiszący most w Europie

Budowa tak wielkiej konstrukcji wymaga sporej ilości materiału. Szacuje się, że będzie to ponad 1000 metrów sześciennych betonu, niemal 160 ton lin i 20 ton konstrukcji pomocniczych. 

Aktualnie tytuł najdłuższego wiszącego mostu ma mierząca 516 metrów konstrukcja znajdująca się w portugalskim mieście Arouca niedaleko Porto. Zaraz za nim jest szwajcarski Most Karola Kuonena o długości 500 metrów. Sky Bridge w Dolní Morava ma pobić te rekordy o niemal 200 metrów i tym samym uplasować się na pierwszym miejscu w zestawieniu. 

Mimo że atrakcja turystyczna może rozsławić miejscowość Dolní Morava na całym Starym Kontynencie, to wbrew pozorom nie wszyscy są z tego powodu zadowoleni.  

Głosy krytyki

Jeszcze niedawno było głośno o wznowieniu budowy ustrońskich piramid. Rozbudowa tego kultowego projektu z PRL wzbudziła kontrowersje. Pojawiły się głosy, że jest to niepotrzebna ingerencja w górski krajobraz. 

Analogiczna sytuacja jest po czeskiej stronie granicy. Przeciwnicy twierdzą, że budowa mostu będzie miała negatywny wpływ na panoramę gór. Podobne zdanie mieli podczas budowy "Ścieżki w Obłokach". Ekolodzy uważają, że budowa mostu nieodwracalnie ingeruje w krajobraz Śnieżnika. 

Jak podają Zprávy z Moravy, most nie będzie miał wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o odziaływanie na środowisko. Niezadowolenie wyrażają także mieszkańcy, którym nie podoba się również to, że ich spokój zakłócają turyści. 

Mimo to wiszący most nie jest jedyną inwestycją. W planach jest również budowa hoteli. Burmistrz Richard Novák w rozmowie z Deníkiem wyznał, że budowa mostu już dawno została uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego, ale gdyby była planowana dziś, to podeszliby do tego inaczej, z dużo większą ostrożnością. 

Czytaj więcej:

Piramidy w polskich górach? Ruszy rozbudowa kultowego projektu z PRL

Prawdziwy rekordzista przy polskiej granicy. Najdłuższy wiszący most

Gdzie na narty w Polsce? Top 3 najlepszych stoków narciarskich

O. Bogusław Kalungi Dąbrowski: Jako misjonarz muszę szanować tradycję

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Dolní Morava

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje