Reklama

W trosce o środowisko. Koniec z pakowaniem warzyw i owoców w plastik we Francji

Nie od dziś wiadomo, że plastik negatywnie wpływa na środowisko. W sieci nie brakuje zdjęć mórz i oceanów zanieczyszczonych przez tworzywa sztuczne. Chociaż świadomość dotycząca zagrożeń jest coraz większa, to problem nadal się pogłębia. We Francji właśnie zakazano sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach. Czy jest szansa, że w Polsce również pojawi się takie rozwiązanie?

Koniec z plastikowymi opakowaniami we Francji

Jak podaje "The Guardian", w Nowy Rok we Francji zaczęło obowiązywać prawo zakazujące sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach. W sklepach nie będzie więc owiniętych w plastik m.in. ogórków, papryki, cukinii, bakłażanów i porów, a także bananów, gruszek, cytryn i pomarańczy. Zakaz dotyczy 30 rodzajów owoców i warzyw. Zdaniem rządu takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć produkcję plastikowych opakowań nawet o 1 mld sztuk rocznie. 

Są jednak pewne wyjątki. Zwolnione z tego zakazu są m.in. opakowania ważące ponad 1,5 kg oraz przetworzone i pokrojone owoce. W przypadku np. pomidorów koktajlowych lub malin i borówek producenci mają czas na znalezienie alternatywy dla plastikowych opakowań. Francji zależy na wycofaniu plastiku do 2026 roku. 

Emmanuel Macron twierdzi, że to "prawdziwa rewolucja", a Francja jest światowym liderem w zakresie prawa do stopniowego wycofywania wszystkich jednorazowych tworzyw sztucznych do 2040 roku.

Reklama

Jak do kwestii plastikowych opakowań podchodzą inne kraje?

Nie tylko Francja zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących z produkcji plastiku. Szacuje się, że w Hiszpanii produkuje się 1,6 mln ton odpadów z plastikowych opakowań rocznie. W związku z tym hiszpańskie Ministerstwo Przemian Ekologicznych przygotowało dekret, zgodnie z którym sprzedaż warzyw i owoców w plastikowych opakowania będzie zakazana. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2023 roku. W tym przypadku również wyjątkiem są porcje ważące więcej niż 1,5 kg oraz warzywa i owoce, które sprzedawane luzem mogą się popsuć. 

Hiszpania chce walczyć z tym zagrożeniem również poprzez ograniczenie używania plastikowych butelek za pomocą m.in. publicznych fontann z wodą do picia. W rozmowie z "El País" rzecznik Ministerstwa Przemian Ekologicznych stwierdził, że Hiszpania będzie się starać także o to, by 100 proc. opakowań nadawało się do recyklingu do 2030 roku. 

Warto zaznaczyć, że również w Polsce temat plastiku i jego negatywnego wpływu na środowisko nie jest bagatelizowany. We wrześniu 2021 roku posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli interpelację do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie zakazu stosowania plastikowych opakowań w sprzedaży świeżych owoców i warzyw. Pod interpelacją podpisało się 25 posłów. 

W odpowiedzi na interpelację, której udzielił Jacek Ozdoba, nie padły jednak konkretne daty. Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska stwierdził, że "do zmniejszenia stosowania i zużycia opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania produktów w przyszłości przyczynią się trzy akty prawne, które znajdują się na różnym stopniu zaawansowania prac". 

Stawiajmy na ekologiczne rozwiązania

Plastik jest tani i wytrzymały, więc nic dziwnego, że jest tak często wykorzystywany. Chociaż początkowo uchodził za genialny wynalazek, to dziś ciężko przejść obojętnie wobec środowiskowego problemu, do którego się przyczynił. 

Szacuje się, że plastik jest produkowany rocznie nawet w miliardach ton, a tylko niewielka część jest poddawana utylizacji. Skalę problemu może ukazać fakt, że zwykła reklamówka może rozkładać się nawet 300 lat, a naukowcy odkryli plastikowe odpady nawet na dnie Rowu Mariańskiego. 

Chociaż klimat potrzebuje działań na większą skalę, chociażby takich jak nowe prawo we Francji, to warto pamiętać, że jednostki również mają wpływ na środowisko. Należy podkreślić, że wraz ze wzrostem świadomości dotyczącej zanieczyszczenia planety zmieniły się zachowania polskich konsumentów. 

Coraz więcej osób na zakupy zabiera ze sobą bawełniane torebki lub wiklinowe koszyki, a woreczki na warzywa i owoce zastępuje ekologicznymi, siateczkowymi zamiennikami. Ponadto można zauważyć, że rzadziej sięgamy po plastikowe sztućce oraz słomki, a także chętniej stawiamy na butelki wielokrotnego użytku. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się trend chodzenia do kawiarni po kawę na wynos z własnym kubkiem. 

Czytaj więcej:

Naukowcy odkryli niespodziewane formy życia pod antarktycznym szelfem lodowym

Rewolucje w ochronie środowiska. Kiedy ekologia spotyka technologię

Lodowce w Himalajach topnieją w zastraszającym tempie

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy