Reklama

Reklama

Ubranie, którego nie lubi twoje ciało

Uważasz, że współczesne ubrania są swobodne i wygodne, w niczym nie przypominają narzędzi tortur, jakim były gorsety czy krynoliny? Na pewno masz rację, ale nie do końca.

W szafie i twojej, i twojego mężczyzny, i dzieci na pewno znajdą się ubrania, które mogą zaszkodzić waszemu zdrowiu. Czy musisz je od razu wyrzucić? Niekoniecznie. Dowiedz się, dlaczego szkodzą, a potem noś je tylko na naprawdę wyjątkowe okazje.

Obcisłe dżinsy, bielizna z syntetycznych materiałów

Dżinsowe spodnie przylegające do ciała jak druga skóra wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale nie noś ich na co dzień. Powodują bowiem przegrzewanie okolic intymnych. Pocenie się sprzyja rozwojowi grzybów (np. Candida albicans). Nawracająca grzybica pochwy może być spowodowana właśnie noszeniem nieodpowiednich spodni. Poza tym bardzo obcisłe nogawki tamują krążenie, mogą sprzyjać powstawaniu żylaków.

Reklama

W wypadku panów natomiast noszenie ciasnych spodni i przegrzewanie okolic krocza może nawet być przyczyną niepłodności.

Stringi, czyli majtki, które z tyłu mają tylko wąski sznureczek, mogą powodować infekcje intymne i choroby układu moczowego. U pań odbyt, pochwa i cewka moczowa sąsiadują ze sobą. Stringi wpijające się między pośladki sprzyjają przenoszeniu chorobotwórczych drobnoustrojów (np. bakterii E. coli) z okolic odbytu do pochwy i cewki moczowej, powodując infekcje bakteryjne pochwy i zapalenie pęcherza.

W dodatku stringi są bardzo często wykonane z syntetycznych materiałów, nie są przewiewne, blokują dostęp powietrza. Powodują, że ciało bardziej się poci. Dlatego sprzyjają nadmiernemu rozwojowi grzybów i prowadzą do grzybicy. Ciasne spodnie i stringi bywają przyczyną zapalenia pęcherza, pochwy.

Z tego samego powodu niekorzystne dla zdrowia układu moczowego i okolic intymnych są także bardzo obcisłe majtki-bokserki.

Biustonosz musi być dobrze dobrany

Zbyt luźny obwód stanika pod biustem powoduje mimowolne garbienie się i napinanie mięśni. Efektem jest ból barków, karku, szyi i pleców. Czasem ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Konieczne bywają zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia.

Za ciasny obwód i za małe miseczki stanika powodują uszkodzenie części piersiowo-krzyżowej kręgosłupa i bóle w tym miejscu. Gdy uszkodzone kręgi uciskają nerwy, może to być przyczyną bólów głowy.

Dobre przykłady

1. Obuwie powinno mieć szeroki, stabilny obcas, nie wyższy niż 3-4 cm. Musi być dopasowane tak, by umożliwić swobodne poruszanie palcami (szerokie i wysokie noski), do wnętrza powinno dopływać powietrze. Wyściółka powinna wchłaniać wilgoć i pozwalać stopie oddychać. Podeszwa z elastycznego tworzywa zamortyzuje wstrząsy, a miękka cholewka nie będzie zaburzać krążenia krwi.

2. Biustonosz - we właściwie dobranym biustonoszu: tył leży poziomo, zapięcie pozostaje na tej samej wysokości - nie przesuwa się w górę w trakcie noszenia. Piersi są uniesione (nie powinny dotykać brzucha!), ramiączka nie wpijają się w ramiona. Biust w całości mieści się w miseczkach, nad krawędzią miseczki lub w okolicy pachy nie tworzą się "bułeczki" ani fałdki. Fiszbiny okalają piersi, nie wbijają się w żadnym miejscu w tkankę biustu. Miseczki nie marszczą się ani nie fałdują, lecz leżą gładko na piersiach.

3. Letnie stroje (spodnie, spódnice, bluzki i sukienki) powinny być uszyte z materiałów lekkich i przewiewnych oraz naturalnych (np. bawełny, lnu) lub syntetycznych, ale tzw. oddychających. Wybieraj luźne fasony, unikaj ciasnych pasków. Dzięki temu będziesz mniej się pocić, zmniejszysz też ryzyko zachorowania na grzybicę.

Buty przyczyną groźnych dolegliwości

Obuwie na bardzo wysokich, cienkich obcasach (tzw. szpilkach), z wąskimi czubkami, na cienkiej, mało elastycznej podeszwie niszczy stopy. Powoduje mikrourazy prowadzące do stanu zapalnego i tzw. ostrogi piętowej.

Z kolei stały ucisk na śródstopie może powodować tzw. płaskostopie poprzeczne. Jeśli masz predyspozycje genetyczne (np. specyficzne ustawienie kości sródstopia), to jego skutkiem bardzo często bywają halluksy.

Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama