Kaliningrad: Czyje jest to miasto?
Królewiec, Královec, Königsberg, Kaliningrad - wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego punktu na mapie świata. Punktu, którego burzliwe losy sprawiają, że historycznych i kulturowych śladów może w tym mieście szukać kilka nacji. Kaliningrad bywa nazywany niezatapialnym rosyjskim lotniskowcem, ale także europejskim oknem. Kim są mieszkańcy tego miasta? I czy sens mają stwierdzenia, że to polskie ziemie okupowane przez Rosjan?
W ostatnim czasie dużą uwagę opinii publicznej wywołała wypowiedź byłego dowódcy wojsk lądowych i wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka, który postulował, że Polska powinna upomnieć się o obwód kaliningradzki, bo jest to nasza ziemia okupowana od 1945 r. przez Rosjan.
Po burzy w mediach, którą wywołały te słowa, generał tłumaczył się, twierdząc że nie było to nawoływanie do podjęcia działań w celu odzyskania Królewca, a jedynie zwrócenie uwagi na to, że Rosjanie nie mogą nam dyktować, jak mamy pisać swoją historię oraz że my Polacy wiemy, jaka była prawda odnośnie obwodu kaliningradzkiego. Jednak czy rzeczywiście z perspektywy historycznej i społecznej mamy prawo do nazywania tych ziem polskimi, czy były one nimi kiedykolwiek?