Reklama

Zasadź je w ogrodzie. Zapomnisz o mszycach

Mszyce to prawdziwa plaga ogrodów. Mogą zniszczyć każdą uprawę. Te bezwzględne szkodniki sprawiają, że wiele godzin pracy i pielęgnacji roślin idzie na marne. Można tego jednak uniknąć. Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? Skuteczną bronią są rośliny, które zwabią drapieżne muchówki.

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Mszyce to niezwykle uciążliwe i niszczycielskie ogrodowe szkodniki. Mogą zasiedlić niemal każdą roślinę. Tworzą liczne kolonie, które stopniowo wysysają życiodajne soki z pędów i liści. W efekcie roślina marnieje w oczach. Jest coraz słabsza i bardziej podatna na choroby. Spadź wydzielana przez mszyce sprzyja rozwojowi grzybów. Pędy, na których żerują szkodniki, skręcają się i wyginają, liście marszczą się, żółkną i zawijają. Szkodniki potrafią też zniszczyć kwiaty roślin. Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? Owady te mają w przyrodzie naturalnych wrogów — biedronki i muchówki drapieżne.

Reklama

Dowiedz się jak zwabić biedronki do ogrodu >>

Muchówki można zwabić do ogrodu, sadząc w nim odpowiednie gatunki roślin. Owady przylatują skuszone zapachem i łakome na nektar i pyłek kwiatowy. Jeśli złożą w ogrodzie jaja, to po kilkunastu — kilkudziesięciu godzinach wylegną się z nich larwy. W ciągu 12 dni rozwoju jeden taki robak zjada do 500 mszyc!

Jak zwabić muchówki drapieżne do ogrodu?

Jak pozbyć się mszyc z ogrodu? Trzeba zwabić do niego muchówki. Aby zachęcić owady do zamieszkania w ogrodzie, należy skusić je obietnicą pysznego nektaru i pyłku kwiatowego lub zwabić zapachem. Rośliny, które mocno oddziałują na zmysły muchówek to:

  • kopytnik (Asarum),
  • kokornak (Aristolochia),
  • czworolist (Paris quadrifolia).

Owady te gustują także w ziołach, ogródek nimi wypełniony z pewnością nie będzie zagrożony przez mszyce. Do tych najbardziej lubianych przez muchówki należą: 

  • mięta pieprzowa,
  • kocimiętka,
  • hyzop lekarski
  • tymianek pospolity,
  • lebiodka pospolita szerzej znana jako oregano.

Muchówki mogą zostać zwabione także przez niektóre kwiaty. Owady te szczególnie upodobały sobie: nagietki i lawendę.

Zobacz również:

Szkodniki, które niszczą nasze ogrody. Jak się ich pozbyć?

Jak rozpoznać turkucia podjadka?

Osiem roślin wieloletnich do ogrodu. Warto zasadzić właśnie takie

INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy