Reklama

Reklama

Rzeźba Magdaleny Abakanowicz sprzedana za 13 milionów! To rekord

Dzieło Magdaleny Abakanowicz pt. "Bambini" - 83 figury przedstawiające dziecięce sylwetki - sprzedano za 13 617 361 zł. To nowy rekord na polskim rynku sztuki - najdrożej sprzedana praca Abakanowicz na świecie i najdroższe dzieło sztuki w Polsce - informuje Dom Aukcyjny Polswiss Art.

"Bambini" jest pierwszą pracą Magdaleny Abakanowicz. Dzieło powstało na przełomie 1998 i 1999 roku - było najbardziej licznym spośród jej bezgłowych "tłumów" czyli cyklu ikonicznego dla światowej sztuki współczesnej. Pierwszy raz wystawiano ją na głośnej wystawie "Abakanowicz on the Roof" na dachu Metropolitan Muzeum of Art w Nowym Jorku, choć powstała dla Palais-Royal Garden w Paryżu.

Później wystawiano ją wielokrotnie - w Berlinie, Paryżu, Warszawie (Opera Narodowa i Zamek Królewski), Nowym Jorku w Metropolitan Museum of Art oraz Marlborough Gallery, w Poznaniu, niemieckim Bad Homburg, Madrycie, Dusseldorfie, Mediolanie, w muzeum w Orońsku, ponownie w nowojorskim Marlborough Gallery, we Wrocławiu, we włoskim Chianti i w Timisoarze w Rumunii.

Reklama

Czym jest "Bambini"?

"Bambini" to praca, która, jako jedna z nielicznych w imponującym dorobku Abakanowicz, przedstawia postaci dziecięce. Grupa 83 sylwetek dziecięcych stanowi spójną całość, figury nigdy nie uległy rozproszeniu. Grupa "Bambini" należy do największych wielopostaciowych zespołów jakie Abakanowicz kiedykolwiek wykonała.

Magdalena Abakanowicz od lat uznawana jest za jedną z najważniejszych polskich artystek XX wieku. Rzeźbiarka słynie głównie z monumentalnych, tworzonych z tkanin prac, określanych od jej nazwiska mianem "abakanów". To właśnie one przyniosły Magdalenie Abakanowicz prestiżowe nagrody i otworzyły drogę do największych galerii i muzeów takich jak Centre Pompidou w Paryżu czy Metropolitain Museum w Nowym Jorku. Innym cyklem, który wpisał ją na zawsze w rangę artystów światowej skali były właśnie "tłumy".

Artystka dziełem "Bambini" pobiła swój własny rekord - w październiku 2021 roku jej instalacja rzeźbiarska "Tłum III" została wylicytowana za rekordową kwotę 11 mln złotych.

Przeczytaj też: 

Tatsuya Tanaka. Artysta od 10 lat codziennie tworzy miniaturowe rzeźby

Bunt przeciwko patriarchatowi. O co chodzi w obowiązkowym heteroseksualizmie?

Europa chce uziemić Elona Muska. Koniec marzeń o kosmosie?

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Magdalena Abakanowicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje