Reklama

Reklama

Zmiany w Kościele w Polsce. Te uprawnienia dostaną kobiety

W polskim Kościele zachodzi poważna zmiana, znana już z wielu innych krajów. Od teraz również kobiety będą mogły zostać akolitkami, a także lektorkami. Dekret, który wprowadza takie ustalenie, wchodzi w życie w niedzielę 12 grudnia.

W niedzielę 12 grudnia wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski, który realizuje decyzję papieża Franciszka z 11 stycznia 2021 roku, ogłoszoną w dokumencie motu proprio "Spiritus Domini". Papież postanowił, że również kobiety będą mogły obejmować oficjalną kościelną funkcję akolity i lektora, które do tej pory były zarezerwowane dla mężczyzn.

Akolita - kim jest? Kto może zostać akolitą?

Akolita to słowo pochodzące z greckiego ἀκόλουθος "akólouthos" - "towarzyszący, idący za kimś" lub ἀκολουθέω "akóloutheo" - "iść za kimś, naśladować, towarzyszyć". Akolici - a od teraz i akolitki - mogą pomagać księżom w liturgii, wykonując niektóre zadania, takie jak: niesienie krzyża i świec w procesji wejścia, podawanie mszału i innych ksiąg, przygotowanie ołtarza podczas mszy czy rozdawanie komunii w czasie mszy lub poza nią.

Kto może zostać akolitą? Konferencja Episkopatu Polski tak opisuje wymagania odnośnie tego stanowiska:

Reklama

Ponadto kandydaci i kandydatki na to stanowisko powinni mieć skończone 25 lat. Do tej pory akolitami byli przede wszystkim klerycy przygotowujący się do święceń.

Lektor - kim jest?

Lektor jest osobą ustanowioną do czytania Pisma Świętego - z wyjątkiem Ewangelii - podczas liturgii Słowa w czasie mszy. Może także wnosić Ewageliarz podczas procesji na wejście. Lektorzy mogą również prowadzić nabożeństwa (takie jak majowe, czerwcowe, różaniec itd.).

Przeczytaj też:

Piotr Gąsowski: Jestem dumny, że mnie wybrano do roli Mikołaja

Nieproszeni goście, czyli owady zimujące w naszych domach

Przepis na piernik pomidorowy. Smakuje wybornie nie tylko w święta!

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Kościół | kobiety w Kościele

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy