Reklama

Reklama

Uczta dla koneserów

16 kwietnia w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera "Parsifala" Richarda Wagnera w reżyserii Georga Rooteringa.

Pozostałe spektakle premierowe: 17 oraz 21 kwietnia. Natomiast spektakle repertuarowe odbędą się 4 i 10 czerwca 2011.

"Parsifal "

To ostatnie, owiane duchem mistycyzmu i pełne tajemnicy dzieło mistrza z Bayreuth. Wystawione po raz pierwszy 26 lipca 1882 r., już w pierwszych latach po premierze zaczęło swój triumfalny pochód, poczynając od dworu Ludwika II, przez Londyn i Nowy Jork, wkrótce zyskując sławę jednego z kluczowych utworów Richarda Wagnera (1813-1883).

Twórca idei dramatu muzycznego nazwał swoje ostatnie wielkie dzieło "uroczystym misterium scenicznym w trzech aktach". Odnajdujemy tu wszystkie najważniejsze cechy sztuki romantycznej: postulat syntezy muzyki, literatury, teatru i innych elementów wchodzących w skład "totalnego dzieła sztuki" według intencji kompozytora.

Reklama

Swoje monumentalne dzieło Wagner przygotowywał przez dziesięciolecia, a temat zaczerpnął z przeczytanego w 1845 r. w Dreźnie poematu Parzival słynnego minnesingera Wolframa von Eschenbacha. Wśród słuchaczy pamiętnej premiery w 1882 r. byli m. in. Anton Bruckner, Ferenc Liszt i młody Richard Strauss, który w późniejszych latach kontynuował wielkie tradycje dzieł Wagnera.

Sprzedaż biletów prowadzi kasa w budynku Opery Wrocławskiej.

Opera Wrocławska i INTERIA.PL zaprasza!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy