Reklama

Masło shea: Właściwości i zastosowanie

Masło shea od lat jest doceniane za swoje pielęgnacyjne właściwości. Ma pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale także włosy. Zapobiega przesuszaniu skóry oraz przyspiesza jej regenerację. Na tym jednak nie koniec. Jakie właściwości ma masło shea?

Właściwości masła shea

Masło shea - zwane także masłem karité - jest pozyskiwane z nasion drzewa masłowego, które rośnie na afrykańskich sawannach. To właśnie z jego owoców pochodzą pestki, które są źródłem masła shea.

Można wyróżnić rafinowane i nierafinowane masło shea. To pierwsze jest przede wszystkim źródłem nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli i witaminy E. Natomiast nierafinowane masło shea jest bogate dodatkowo w polifenole m.in. kwercetynę, kwas galusowy oraz prowitaminę A+E. Masło shea charakteryzuje się białą lub złotawą barwą oraz gęstą konsystencją, a ponadto topi się pod wpływem ciepła.

Reklama

Jak działa masło shea?

Masło shea jest tak chętnie stosowane dzięki swoim pielęgnacyjnym właściwościom. Przede wszystkim masło shea działa zbawiennie na skórę. Jest w stanie zmniejszać utratę wody i w ten sposób ją odżywiać oraz zapobiegać przesuszeniu. Masło shea jest w stanie ochronić skórę przed zimnem, słońcem oraz wiatrem.

Ponadto może redukować cellulit oraz rozstępy skórne, a także łagodzić objawy poparzeń słonecznych oraz przyspieszyć regenerację skóry. Do tego masło shea może redukować zmarszczki i poprawiać elastyczność skóry. 

Po masło shea chętnie sięgają osoby, które borykają się z bólami reumatycznymi. Oprócz tego łagodzi stany zapalne związane z osteoporozą oraz napięcie mięśniowe.

Stosowanie masła shea na włosy może prowadzić do domknięcia ubytków w ich strukturze oraz zmniejszyć porowatość. Regularna aplikacja sprawi, że włosy będą w lepszej kondycji, staną się miękkie, błyszczące i nawilżone.

Stosowanie masła shea

Masło shea można stosować w czystej postaci lub jako jeden ze składników produktów pielęgnacyjnych. By poprawić kondycję włosów, wystarczy regularnie wcierać masło shea w końcówki. 

Masło shea na twarz można stosować punktowo lub aplikować na całą powierzchnię. Ta pierwsza opcja sprawdzi się w walce z wypryskami oraz podrażnieniami, natomiast druga, jeśli chcemy nawilżyć skórę, zregenerować i pozbyć się oznak starzenia. 

Ponadto rozprowadzanie masła shea na skórze całego ciała może pomóc w walce z rozstępami oraz cellulitem. Oprócz tego masło shea sprawdzi się w roli balsamu do ust, który nie tylko zregeneruje popękane usta, ale także ochroni przed zimnem. 

W jakich kosmetykach można spotkać masło shea?

Masło shea ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany jako składnik wielu produktów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim masło shea można spotkać w różnego rodzaju kremach do twarzy oraz balsamach do ciała. Jest także składnikiem olejków do masażu oraz pomadek do ust.

Ponadto masło shea można często znaleźć w składzie szamponów, odżywek oraz masek do włosów, a także mydeł i żeli pod prysznic. Masło shea w środkach myjących może prowadzić do zminimalizowania przesuszenia skóry. 

Czytaj więcej:

Te składniki kosmetyków mają fatalną reputację. Czy słusznie?

Tak ochronisz skórę przed szkodliwym działaniem smogu i niebieskiego światła

Ekspertka podpowiada, jak dbać o rzęsy, aby stały się gęste i długie

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: masło shea
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama