Reklama

Reklama

10 najpiękniejszych wysp na urlop

Skąpana w słońcu Kreta, Capri z Lazurową Grotą, Cypr czy Majorka? A może Uznam lub Bornholm na Bałtyku? Wszystkie wyspy bardzo kuszą... Pomożemy ci wybrać tę najlepszą dla ciebie i twojej rodziny.

Santorini

Jest uważana za najpiękniejszą wyspę archipelagu cykladzkiego. Półkolisty kształt zawdzięcza potężnej erupcji wulkanu. Jedna z hipotez wiąże wyspę z zatopioną Atlantydą.

Warto zobaczyć: Błękitne kopuły kościołów w Oia i zachód słońca zachwycą każdego. Wyprawa na wulkan Nea Kameni pozwoli zajrzeć w głąb Ziemi.

Atrakcje dla dzieci: Wjazd schodami (600 stopni!) na grzbiecie osiołka ze starego portu w Firze do miasta to na pewno niezapomniane przeżycie.

Kreta

Skaliste wybrzeża przeplatają się tu z szerokimi plażami.

Warto zobaczyć: W podziemiach pałacu w Knossos  miał znajdować się labirynt. Część pałacu jest zrekonstruowana! Piechurom polecamy spacer najdłuższym suchym wąwozem Europy – Samaria (18 km długości).

Reklama

Atrakcje dla dzieci: W Gournes w CretAquarium pływa 2,5 tys. wspaniałych morskich stworzeń – m.in. koniki morskie, rozgwiazdy i rekiny. Chłopcom na pewno spodoba się Muzeum Morskie w Chanii i możliwość wejścia do łodzi podwodnej.


Capri

Najbardziej romantyczna włoska wyspa, o której śpiewał m.in. Mieczysław Fogg. Capri nazywana jest często Wyspą Rozkoszy.

Warto zobaczyć: Osobom lubiącym aktywny wypoczynek spodoba się wyprawa na Monte Solaro (589 m n.p.m.). Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok zarówno na Apeniny, wulkan Wezuwiusz, Neapol oraz Sorrento. Jeśli nie macie dość sił, możecie wjechać tutaj wyciągiem krzesełkowym. Kolejka startuje z Anacapri.

Atrakcje dla dzieci: Wyprawa do Lazurowej Groty budzi dreszczyk emocji – duży statek zatrzymuje się w morzu, pasażerowie przechodzą na niewielkie łodzie wiosłowe, które wpływają do groty.

Krk

Największa wyspa na Morzu Adriatyckim jest połączona ze stałym lądem mostem Krckim o długości 1430 m.

Warto zobaczyć: W Jurandvorze znaleziono kamienną płytę (800 kg!) z głagolicą, pierwszym alfabetem Słowian. W kościele w Baska znajduje się kopia (oryginał w Zagrzebiu).

Atrakcje dla dzieci: Wybierzcie się do Jaskini Biserujka, gdzie według legendy znajduje się ukryty skarb przemytników.

Majorka

Największa hiszpańska wyspa archipelagu Balearów rozpieszcza słońcem, morską bryzą, szafirem wody oraz kolorową roślinnością i rozłożystymi palmami.

Warto zobaczyć: Dawny klasztor kartuzów w Valldemossie, w którym zatrzymał się Fryderyk Chopin i George Sand, można zwiedzać, a w jednej z jego części znajduje się muzeum naszego kompozytora.

Atrakcje dla dzieci: Bardzo ciekawa jest podróż ze stolicy wyspy do Sóller starym pociągiem z 1912 r. (27 km), a następnie 5 km zabytkowym tramwajem do Port de Sóller. Dzieci na pewno nie zapomną rejsu łódką po podziemnym jeziorze w Jaskiniach Smoka.

Cypr

Wspaniałe plaże, fascynujące zabytki, świetna zabawa – bogini miłości Afrodyta dobrze wiedziała, co robi, wyłaniając się z morskiej piany właśnie tutaj.

Warto zobaczyć: W Larnace w cerkwi można obejrzeć grób Łazarza, którego wg Biblii wskrzesił Jezus Chrystus.

Atrakcje dla dzieci: Camel Park w Mazotos oferuje nie tylko spotkanie z wielbłądami, ale też np. jazdę jeepem. W Parko Paliatso adrenalinę podniesie urządzenie, z którego zostaniecie... wystrzeleni na 80 metrów.

Bornholm

Wypoczynek na Bornholmie wybierają przede wszystkim miłośnicy aktywnego spędzania czasu – dobrze przygotowane ścieżki rowerowe oplatają całą wyspę (ich łączna długość to ok. 235 km).

Warto zobaczyć: Jedna z najpotężniejszych fortec północnej Europy – Hammershus wciąż budzi podziw.

Atrakcje dla dzieci: Jeśli Wasze pociechy lubią tajemnicze historie, zafundujcie im polowanie na skarb templariuszy. Wyprawa rozpoczyna się w Centrum Średniowiecza w Østerlars, a potem na wyspie szuka się 18 tajemniczych miejsc.

Madera

To wyspa wiecznej wiosny, istny egzotyczny ogród pełen pachnących kwiatów o intensywnych kolorach.

Warto zobaczyć: Spacer w prehistorycznym lesie wawrzynowym Laurissilva każdego upoi zapachem. W Funchal w centrum miasta zobaczymy popiersie Józefa Piłsudskiego, który przebywał na wyspie w 1933 r.

Atrakcje dla dzieci: Wiele emocji dostarczy zjazd z Monte do Funchal na saniach z... wikliny. Świetna zabawa, ale i nauka świata czeka zarówno dzieci, jak i dorosłych w Centrum Nauki i Życia w Porto Moniz.

Lanzarote

Mówią o niej diabelska, bo jest czarna (to efekt wybuchu wulkanu). Z uwagi na brak przemysłu i jakichkolwiek zanieczyszczeń, UNESCO uznało Lanzarote za rezerwat biosfery.

Warto zobaczyć: Amatorzy mocnych wrażeń powinni wybrać się na wyprawę po wygasłych stożkach wulkanów, przez Park Narodowy Timanfaya (51 km kw. kraterów, skał i zastygłej lawy).

Atrakcje dla dzieci: Takich kaktusów, jak w miejscowości Giatiza, nigdzie nie zobaczycie. W ogrodzie rośnie ich prawie 1,5 tys. Krokodyle znad Nilu, węże boa i lwy spotkamy w Rancho Texas Park. Niedawno otwarto tam park wodny.

Uznam

Wyspa Słońca, bo tak nazywany jest bałtycki Uznam, ma 445 km kw. powierzchni. Do Polski należy ok. 72 km kw.

Warto zobaczyć: W Świnoujściu znajduje się najwyższa nad Bałtykiem (68 m) latarnia morska.

Atrakcje dla dzieci: W Zinnowitz podczas wyprawy w podwodnej gondoli poznamy sekrety głębin mórz. W Trassenheide, w największej w Europie motylarni, oczarują nas tysiące owadów.

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy