Reklama

25 najciekawszych kierunków podróży na 2023 rok. Tam warto pojechać na wakacje

Magazyn "National Geographic" już od kilku lat w okolicy grudnia publikuje listę 25 miejsc, które warto odwiedzić w nadchodzącym roku. Wśród zakątków świata polecanych na 2023 nie ma co prawda Polski, ale część z nich znajduje się całkiem niedaleko. Co to za miejsca?

Redakcja najsłynniejszego magazynu podróżniczego na świecie "National Geographic" co roku opracowuje zestawienie 25  "zapierających dech w piersiach miejsc" jako rekomendacja dla turystów na następne 12 miesięcy. 

Na listę trafiają destynacje z całego świata i każdego kontynentu (może poza Antarktydą). Niektóre leżą tysiące kilometrów od Polski, ale są i takie, do których bez problemu dotrzemy w kilka godzin samochodem.

Zestawienie 25 miejsc polecanych jako kierunki podróży na następny rok podzielone są na pięć kategorii według tego, co oferują przyjezdnym: społeczność, kultura, przyroda, przygoda i rodzinne wakacje. Oto miejsca, które trafiły na najnowszą listę:

Społeczność

Karpatos, Grecja

Niewielka, górzysta wyspa na Morzu Egejskim, należąca do archipelagu Dodekanez nazywana jest perłą swojego regionu. Nie znajdziecie jej w katalogach biur podróży ani ofertach all inclusive. Nie ma tu także wielu antycznych ruin i muzeów jak na innych greckich wyspach. Na plażach nie zobaczycie wielopiętrowych pięciogwiazdkowych hoteli, górujących nad lasem parasoli i morzem leżaków ułożonych równo obok siebie. Typowym widokiem są za to klify, historyczna zabudowa i dziewicze krajobrazy. 

Reklama

Karpatos było jedyną wyspą Dodekanezu, która nie trafiła pod panowanie Bizancjum. Nie zainteresowali się nią ani rycerze zakonu Joannitów, budujący potężne twierdze na innych wyspach Morza Egejskiego, ani Turcy. Dzięki temu tamtejsze nadmorskie wioski zachowały swój dawny klimat i architekturę.

Czytaj także: Można już rezerwować przyszłoroczne wakacje

Inne miejsca wyróżnione w kategorii Społeczność to:

 • Milwaukee, Wisconsin, Stany Zjednoczone
 • Alberta, Kanada
 • Laos
 • Ghana

Przyroda

Słowenia

Słowenia to istny raj dla miłośników przyrody. Ten mały kraj należący niegdyś do Jugosławii ma zaledwie 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, dwa miliony mieszkańców i linię brzegową o długości niewiele ponad 40 kilometrów. Słoweńcy wiedzą jednak, jak wykorzystać atuty swojej niewielkiej krainy. 

Na północy turyści mogą podziwiać majestatyczne szczyty gór, i to nie byle jakich, bo Alp. Do Słowenii chętnie przybywają co roku miłośnicy białego szaleństwa. Wybrzeże Adriatyku na południu jest bardzo dobrze zagospodarowane i oferuje wiele miejsc do wypoczynku latem. Pomiędzy nimi praktycznie co krok natknąć można się na przepiękne jeziora, w tym najsłynniejsze, Bled, zabytkowe fortece i jaskinie otwarte dla zwiedzających. Co więcej, z Polski dostaniemy się tam w kilka godzin, jadąc przez Czechy i Austrię lub Słowację i Węgry.

Inne miejsca wyróżnione w kategorii Przyroda to:

 • Botswana
 • Highlands, Szkocja
 • Park Narodowy Big Bend, Teksas, Stany Zjednoczone
 • Azory, Portugalia

Kultura

Droga Appijska, Włochy

Zapomnijcie o Route 66, bo w Europie mamy swoją słynną trasę, która sama w sobie jest atrakcją. Via Appia to najstarsza droga z czasów rzymskich i symbol logistycznego geniuszu Rzymian. Prowadzi z samego Forum Romanum w Wiecznym Mieście przez południową część Półwyspu Apenińskiego, do Brindisi i wybrzeży Adriatyku. 

Czytaj także: Plany wakacyjne Polaków na 2023. Czy zdecydują się na urlop zagranicą?

Gościniec upiększano przez stulecia, a wzdłuż niego powstawały ośrodki życia wraz z pięknymi willami, które podziwiać można do dzisiaj. “Królowa rzymskich dróg", bo tak nazywa się Drogę Appijską wręcz usiana jest zabytkami, ciekawymi lokalami i miejscami, stanowiącymi idealną scenerię do zdjęć. Z czego oczywiście korzystają skwapliwie turyści.

Inne miejsca wyróżnione w kategorii Kultura to:

 • Busan, Korea Płd
 • Egipt
 • Charleston, Karolina Południowa, Stany Zjednoczone
 • Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów w Longmen, Chiny

Przygoda

Austria

Z czym kojarzy się Austria? Z pięknymi górami i nartami. Ale Austria to także idealne miejsce dla fanów doznań podnoszących adrenalinę. Skaliste zbocza Alp chwalone są przez miłośników wspinaczki górskiej. 

Wspinanie to w Austrii wielowiekowa tradycja, którą podtrzymuje się między innymi dzięki tworzeniu via ferrat, specjalnych tras z żelaznymi uchwytami i łańcuchami wbitymi w pionowe ściany. 

Ale w narciarskiej stolicy Starego Kontynentu można rozerwać się na dziesiątki innych sposobów. Rwące górskie potoki są dobrą bazą dla spływów kajakowych, raftingu czy zdobywającego coraz większą popularność hydrospeedu, spływu na małej, plastikowej desce. Różnice wysokości pomiędzy szczytami i dolinami dają też przestrzeń do skoków na bungee, ze spadochronem i latania lotnią.

Inne miejsce wyróżnione w kategorii Przygoda to:

 • Choquequirao, Peru
 • Nowa Zelandia
 • Utah, Stany Zjednoczone
 • Revillagigedo, Meksyk

Rodzinne Wakacje

Szwajcaria

Szwajcaria, podobnie jak Austria, słynie z malowniczych, górskich krajobrazów. Jak zapewnia National Geographic, kraj Helwetów oferuje bardzo dobrze rozbudowaną bazę hotelową i infrastrukturę stworzoną z myślą o wypoczynku dla całych rodzin. 

Turystyka rodzinna to jedna z najmocniej promowanych w Szwajcarii gałęzi branży podróżniczej. Szczególny nacisk kładzie się na aktywny wypoczynek: piesze wycieczki łagodnymi i dostępnymi szlakami górskimi, jazdę na rowerze i parki linowe. 

Szwajcarzy stworzyli nawet oficjalną listę 24 ośrodków dedykowanych specjalnie dla rodzin, nazwanych “Family Destinations", znajdujących się głównie w centralnej i południowej części kraju.

Inne miejsca wyróżnione w kategorii Rodzinne Wakacje to:

 • Manchester, Wielka Brytania
 • Kolumbia
 • Trynidad i Tobago
 • San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama