Brak biletów, utrudnienia komunikacyjne, patrole. Z czym trzeba się liczyć wybierając się teraz do Rzymu?
W związku ze śmiercią papieża Franciszka, oczy świata zwrócone są na Watykan, gdzie trwają przygotowania do ceremonii pogrzebowej, ale także do konklawe. Co to oznacza dla turystów, którzy planują wybrać się do Rzymu w najbliższym czasie?

Pogrzeb papieża Franciszka w najbliższą sobotę
Zgodnie z normami konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku pogrzeb papieża powinien odbyć się pomiędzy czwartym a szóstym dniem po jego śmierci. Po wtorkowej kongregacji ustalono datę uroczystości na 26 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00.
Od pogrzebu aż do konklawe, czyli wyboru nowego papieża, w Watykanie trwa oficjalny okres żałoby zwany Novemdiale. W tym czasie - według oficjalnie przyjętych i obowiązujących norm - Watykan jest zamknięty dla osób postronnych, poza oficjalną mszą żałobną na placu Św. Piotra, w której wierni mogą brać udział w pełni lub w części. Co wszystkie te wydarzenia oznaczają dla przyjezdnych?
Utrudnienia w ruchu, tłumy, zamknięte główne obiekty
W wyniku napływu turystów z całego świata, pragnących uczestniczyć w mszach i uroczystościach towarzyszących pożegnaniu Ojca Świętego i wyboru jego następcy, oczywistymi są spodziewane utrudnienia w ruchu: korki, przeciążony transport publiczny, tłumy na ulicach, a także odwołanie niektórych z zaplanowanych imprez towarzyszących, związanych m.in. z "urodzinami Rzymu".
Należy liczyć się z tym, że mogą wystąpić spore trudności ze znalezieniem miejsca na nocleg oraz ze wzrostem cen zarówno za bilety lotnicze, jak i hotele czy restauracje. Niewykluczone, że część prywatnych lokali może być zamknięta w związku z chęcią uczestniczenia w doniosłych wydarzeniach związanych z pożegnaniem papieża.
Przed pogrzebem w Bazylice Św. Piotra wystawiona będzie trumna z ciałem Franciszka. Przez kolejne trzy dni, od środy 23 kwietnia, pielgrzymi będą mile widziani, aby przejść przez Bazylikę Św. Piotra, by oddać hołd zmarłemu Ojcu Świętemu.
Poza tym wyjątkiem, nie będzie możliwości swobodnie się poruszać i zwiedzać Kaplicy Sykstyńskiej ani Bazyliki Santa Maria Maggiore (miejsce wiecznego spoczynku Papieża Franciszka) w czasie uroczystości, a także kilka dni przed (z powodu przygotowań do ceremonii).
Dodatkowo należy spodziewać się większej niż zwykle ilości służb na ulicach. Serwis affaritaliani.it poinformował, że w związku z ogromnym napływem pielgrzymów chcących oddać hołd Papieżowi Franciszkowi, w Rzymie uruchomiono nadzwyczajny stan bezpieczeństwa. Zwiększono ilość patroli, które koncentrują się wokół Watykanu, aby zapewnić porządek i bezpieczeństwo.
Wybierasz się do Rzymu w najbliższym czasie? Oto na co zwrócić uwagę

Wszyscy, którzy zaplanowali zwiedzanie największych turystycznych atrakcji w Rzymie takich jak Panteon czy Koloseum mogą być spokojni - według dostępnych informacji pozostaną one otwarte dla zwiedzających, nie ma więc powodów do obaw.
W związku ze zwiększoną ilością przyjezdnych warto skorzystać z opcji wykupu biletów przez internet, by uniknąć długich kolejek. Należy także mieć na uwadze, że transport publiczny może mieć opóźnienia, w środkach komunikacji może też być bardziej tłoczno niż zwykle. Poza tym nie przewiduje się większych utrudnień w dostępie do głównych atrakcji.
Wszyscy, którzy mają zaplanowany wyjazd do Rzymu w okresie od 22 kwietnia do połowy maja muszą natomiast liczyć się z tym, że ogólna atmosfera będzie inna niż zwykle. Gdy żegnano papieża Jana Pawła II czy Benedykta XVI odwiedzający wówczas Rzym opisywali, że czuć było wszechobecną aurę zadumy i smutku.
Podczas zaplanowanego na początek maja konklawe miejsca takie jak Kaplica Sykstyńska będą wyłączone z użytku dla zwiedzających, bowiem będą w niej przebywać wszyscy zaangażowani w wybór następcy Franciszka. Konklawe odbywa się w zamknięciu, w atmosferze zadumy i pełnej tajności.
Nie wiadomo jednak, jak długo Kaplica Sykstyńska będzie zamknięta dla pielgrzymujących, Ponieważ obrady będą trwać dopóty, dopóki nie uzyska się odpowiedniej przewagi głosów, tradycyjnie jednak zamykana jest już ok. tydzień przed rozpoczęciem konklawe.
Podczas jego trwania Muzea Watykańskie i kaplica Św. Piotra będą dostępne dla turystów, ale tylko tych, którzy kupili bilety wcześniej. Na oficjalnej stronie Musei Vaticani nie ma możliwości zakupu biletów do Muzeów Watykańskich aż do 12 maja. Ze względu na spore ograniczenia w swobodnym dostępie do głównych zabytków, a także na tłumy żegnające papieża, Watykan niemal do połowy maja nie będzie w pełni dostępny dla tych, którym zależy na zwiedzaniu tego miejsca.
Jeśli mamy już zakupione bilety, należy śledzić aktualne komunikaty zamieszczane na oficjalnych stronach. W przypadku chęci zwrotu zakupionych wejściówek należy skontaktować się bezpośrednio z punktem, w którym je zakupiono.