Bursztyn na pokaz
Niektóre panie dałyby się pokroić za naszyjnik z tych pięknych, złocistych bryłek. Ale nie tylko biżuteria zdobi największe kolekcje jantaru w Polsce…
Bursztyn bałtycki był i jest wysoko cenionym oraz pożądanym kamieniem ozdobnym. Ale czy wiesz, że w naszym kraju przetwarza się większość światowych zasobów bursztynu, a na wykopanie czeka pod ziemią - wedle ostrożnych szacunków - ponad tysiąc ton? Nic więc dziwnego, że ten fascynujący kamień na całym świecie jest tak bardzo kojarzony z Polską.
Tajemnice jantaru
Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed milionów lat. Od zawsze był uważany za kamień magiczny i przyjazny człowiekowi. Używany był nie tylko do celów zdobniczych i leczniczych, ale też użytkowych. Jeśli chcesz się przekonać na własne oczy, jakie cuda można z niego wyczarować, odwiedź w wakacje największe kolekcje bursztynu w Polsce.
Skarby w muzeach
W Gdańsku i regionie pomorskim zlokalizowanych jest kilkaset zakładów i pracowni, które zaopatrują w bursztynowe wyroby sklepy i galerie na całym świecie. W gdańskim Muzeum Bursztynu, które jest usytuowane w Wieży Więziennej na Targu Węglowym, na trzech piętrach można obejrzeć bogatą kolekcję bursztynu w formie naturalnej, biżuterii, obiektów rzemiosła i sztuki współczesnej. Muzeum jest w części multimedialne - na elektronicznych tablicach można przeczytać sporo informacji o historii i pochodzeniu bursztynu, pooglądać zdjęcia czy dowiedzieć się, jak jest wydobywany. Przy okazji możesz zobaczyć tu także wystawę historyczną i cele więzienne. Zwiedzając te ostatnie, słyszymy szepty więźniów, a w sali tortur rozchodzą się krzyki i jęki.
Jeśli jednak nie uda Ci się dotrzeć w wakacje do stolicy polskiego bursztynu, masz jeszcze kilka możliwości. Słupsk, Jantar, Stegna, Malbork, Warszawa, Kraków czy Łomża... Prawda, że szanse rosną?