Reklama

Reklama

Bursztyn na pokaz

Niektóre panie dałyby się pokroić za naszyjnik z tych pięknych, złocistych bryłek. Ale nie tylko biżuteria zdobi największe kolekcje jantaru w Polsce…

Bursztyn bałtycki był i jest wysoko cenionym oraz pożądanym kamieniem ozdobnym. Ale czy wiesz, że w naszym kraju przetwarza się większość światowych zasobów bursztynu, a na wykopanie czeka pod ziemią - wedle ostrożnych szacunków - ponad tysiąc ton? Nic więc dziwnego, że ten fascynujący kamień na całym świecie jest tak bardzo kojarzony z Polską.

Tajemnice jantaru

Bursztyn to skamieniała żywica drzew iglastych sprzed milionów lat. Od zawsze był uważany za kamień magiczny i przyjazny człowiekowi. Używany był nie tylko do celów zdobniczych i leczniczych, ale też użytkowych. Jeśli chcesz się przekonać na własne oczy, jakie cuda można z niego wyczarować, odwiedź w wakacje największe kolekcje bursztynu w Polsce.

Reklama

Skarby w muzeach

W Gdańsku i regionie pomorskim zlokalizowanych jest kilkaset zakładów i pracowni, które zaopatrują w bursztynowe wyroby sklepy i galerie na całym świecie. W gdańskim Muzeum Bursztynu, które jest usytuowane w Wieży Więziennej na Targu Węglowym, na trzech piętrach można obejrzeć bogatą kolekcję bursztynu w formie naturalnej, biżuterii, obiektów rzemiosła i sztuki współczesnej. Muzeum jest w części multimedialne - na elektronicznych tablicach można przeczytać sporo informacji o historii i pochodzeniu bursztynu, pooglądać zdjęcia czy dowiedzieć się, jak jest wydobywany. Przy okazji możesz zobaczyć tu także wystawę historyczną i cele więzienne. Zwiedzając te ostatnie, słyszymy szepty więźniów, a w sali tortur rozchodzą się krzyki i jęki.

Jeśli jednak nie uda Ci się dotrzeć w wakacje do stolicy polskiego bursztynu, masz jeszcze kilka możliwości. Słupsk, Jantar, Stegna, Malbork, Warszawa, Kraków czy Łomża... Prawda, że szanse rosną?


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy