Reklama

Reklama

Chianti - serce Toskanii

To jeden z najpiękniejszych włoskich regionów, kraina niezwykłych krajobrazów. Słoneczne wzgórza porastają winnice, drogi obsadzone są cyprysami, a kamienne miasta zapraszają do wypoczynku.

Po toskańskiej ziemi stąpali najwięksi artyści. Stąd pochodził m.in. Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Rafael. Tutaj też toczy się akcja wielu romantycznych powieści, w tym tej najbardziej znanej - Frances Mayes "Pod słońcem Toskanii", sfilmowanej w 2003 roku.

Drogą wśród winnic


Najpiękniejszą częścią regionu jest dolina Chianti. Prowadzi przez nią jedna z najbardziej malowniczych tras we Włoszech - antyczna Chiantigiana, czyli wijąca się między wzgórzami Droga przez Chianti. Niemal całą dolinę porastają winne krzewy. Właśnie teraz jest tu najpiękniej, bo winnice przybierają złoty kolor. Wielu właścicieli chętnie oprowadza po plantacjach.

Reklama

Stare miasta


Urokliwe są też miasta regionu. Według oficjalnych dokumentów osady Radda, Castellina oraz Gaiole powstały w XI wieku, ale wiadomo, że tereny te dużo wcześniej zamieszkiwali Etruskowie. Miasta szczycą się wspaniałymi zabytkami.

W Raddzie we wnętrzu kościoła di Santa Maria Novella znajduje się krzyż z XII w. wykonany z pozłacanej miedzi. Castellina z kolei otoczona jest murami. W fortecy (Rocca) znajduje się dziś muzeum prezentujące zabytki etruskie. Natomiast najpiękniejszy widok regionu rozpościera się z wieży w Gaiole. We wszystkich zaś miasteczkach warto się zagubić wśród wąskich uliczek i urokliwych zaułków.

Zamki: Meleto, Brolio, Fonterutoli


Chianti nie zawiedzie miłośników średniowiecznych zamków.

Meleto: Jest położony w centrum Chianti. Był własnością benedyktynów i aż do XV wieku miał status twierdzy granicznej. Zachwyca wspaniałymi salami reprezentacyjnymi, ozdobionymi kwiatami i herbami dawnych właścicieli. 

Brolio: Od XII wieku jest siedzibą rodu Ricasoli. Choć warownia jest własnością prywatną, mieszka w nim 32. (!) baron, gospodarz zezwala na wizytę w zamkowej kaplicy i w ogrodach. Warto!

Fonterutoli: Na granicy gmin Florencja i Siena już w X wieku stanął zamek. Z tamtej budowli niewiele zostało, ale miejsce jest warte odwiedzin.

Aktywnie: Rowery

Cała Toskania jest idealna dla rowerzystów. Można tu znaleźć miejsca dla amatorów spokojnych wycieczek, jak również dla miłośników górskich eskapad. Wiele wytyczonych tras przebiega wąskimi i krętymi drogami. Gdziekolwiek pojedziecie, zawsze będą wam towarzyszyły wspaniałe krajobrazy. Przykłady tras znajdziecie na: toscana-avventure.pl

W większych miasteczkach bez problemu wypożyczycie rowery, za jeden dzień zapłacicie ok.15 euro. Możecie wybrać się na wyprawę samotnie albo w grupie, po drodze na pewno spotkacie innych rowerzystów, lub jechać na zorganizowaną wycieczkę. Więcej na stronie: www.tuscany-biketours.com


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy