Cmentarz Père-Lachaise

Ta paryska zabytkowa nekropolia jest perłą architektury i miejscem pochówku znanych osobistości. Swoją nazwę zawdzięcza wieloletniemu spowiednikowi Ludwika XIV. „Ojczulek de La Chaise”, czyli Père de La Chaise, był w Wersalu niezwykle wpływową postacią.

article cover
123RF/PICSEL

Cmentarz Père-Lachaise

Za sprawą tej pary Père-Lachaise wkrótce stał się prestiżową nekropolią w Paryżu. Grób Heloizy i Abelarda (kwatera 7) jest oblegany zwłaszcza w walentynki. Zgodnie z tradycją zakochani albo samotni zostawiają w krypcie listy w nadziei na szczęśliwą miłość.
W 1817 r. do nekropolii przeniesiono więc szczątki słynnych średniowiecznych kochanków – Pierre’a Abelarda i jego ukochanej Heloizy. 

Ona była młodziutką szlachcianką, on jej nauczycielem. Oprócz statusu społecznego dzieliła ich bardzo duża różnica wieku. Kiedy rodzina panny postanowiła zakochanych rozdzielić, ci z rozpaczy wstąpili do klasztorów. Jednak przez wiele lat z sobą korespondowali, a ich przepełnione żarem listy miłosne należą do najpiękniejszych dzieł światowej literatury.
Co roku cmentarz zwiedza około 3,5 miliona turystów. Znajdują się tutaj groby Honoré de Balzaka, Guillaume’a Apollinaire’a, Fryderyka Chopina (kwatera 11), Yvesa Montanda, Jima Morrisona (kwatera 6, na zdjęciu) i Edith Piaf (kwatera 97).
Początkowo Paryżanie uważali tę okolicę za przeznaczoną głównie dla biedoty i zbyt mało prestiżową z uwagi na to, że znajdowała się daleko od miasta. Nie chcieli również spoczywać w miejscu, które nie zostało poświęcone. Władze porewolucyjnej Francji zastrzegły bowiem, że miał prawo tutaj być pochowany każdy obywatel, bez względu na rasę lub wyznanie.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas