Góry Świętokrzyskie: Najniższe i najstarsze góry w Polsce
Najniższe i najstarsze góry w Polsce mają niesamowitą energię. Tylko tu Drzewo Krzyża sąsiaduje z sabatem czarownic.
W okolicznych puszczach polował syn króla Węgier, książę Emeryk. Zaprosił go Bolesław Chrobry. Pewnego razu królewicz ujrzał pięknego jelenia z podwójnym krzyżem w wieńcu rogów. W pogodni za zwierzem zapuścił się aż na szczyt Łyśca. Wówczas miał ukazać się mu anioł, który oznajmił, że jest wolą boża, by relikwię świętą, którą nosi na piersi, złożył na tej górze. I tak się stało.
To miejsce o wielkiej energii i magii. Stare, pełne tajemnic. Od tego czasu górę zaczęto nazywać Świętym Krzyżem, a otaczające je wzniesienia Górami Świętokrzyskimi. I mimo że to tylko legenda, do dziś nie wyklucza się węgierskie - go pochodzenia tutejszych relikwii, a jeleń z podwójnym krzyżem jest symbolem całej krainy.
Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych w Europie. Geolodzy oceniają ich historię na blisko 600 mln lat! Długie pasma mają spokojną linię grzbietów, ale dość strome zbocza. Centralną i najwyżej wyniesioną ich częścią są Łysogóry. Ich nazwa pochodzi od gołoborzy, ogołoconych z lasu fragmentów Puszczy Jodłowej. Wypełniają je kamienne rumowiska.
Jeszcze w XVIII w. uważano, że to pozostałości grodu lub zamku. Największe pola gołoborzy występują na Łysicy i na Łysej Górze. To dwie kulminacje pasma. Łączy je szlak pieszy przez Park Narodowy Gór Świętokrzyskich. Tu znajduje się dawne opactwo benedyktynów na Świętym Krzyżu. Klasztor z sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego pełnił ważną funkcję w dziejach Polski. Władysław Jagiełło odwiedzał je co najmniej 7 razy.
Łysogóry od czasów pogańskich słyną z sabatu czarownic. Opowieści o nich żyją dzięki ludowym przekazom. Potwierdzają to słowa jednej z ludowych przyśpiewek:
Hej, siostrzyce czarownice
Dalej żwawo na Łysicę,
Na pomiotła na ożogi,
Niech ludziska pomrą z trwogi.
Zobacz także: