Hala Gąsienicowa

Piękne i przyjazne trasy prowadzą do schroniska. Widoczny pejzaż z granią Orlej Perci wynagradza wysiłek turystów.

Na hali zabudowania pasterskie, słynna Betlejemka, czyli Ośrodek Szkolenia PZA oraz leśniczówka TPN zwana Księżówką
Na hali zabudowania pasterskie, słynna Betlejemka, czyli Ośrodek Szkolenia PZA oraz leśniczówka TPN zwana Księżówką123RF/PICSEL

Trasa z Kuźnic do Hali Gąsienicowej jest jedną z najpopularniejszych w polskiej części Tatr. I nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż znajdujące się na nim krajobrazy nierzadko zapierają dech w piersiach. Inną niemało istotną zaletą jest to, że szlak ten jest bardzo rodzinny - nie sprawia trudności ani "niedzielnym" turystom, ani dzieciom.

ani „niedzielnym” turystom, ani dzieciom. Niezwykła i bardzo urozmaicona trasa dla całej rodziny

Ścieżka ma początek w Kuźnicach. Warto pamiętać, że z Zakopanego prowadzi tam droga asfaltowa, która jest zamknięta dla ruchu poza busami i dorożkami. Na szlak wchodzimy tuż za kładką nad łączącymi się potokami Bystrej i Jaworzynki. W tym miejscu zbudowany jest też punkt TPN, gdzie należy uiścić opłatę za wstęp do Parku. Pierwszy odcinek to przejście na Boczań.

Czarny Staw Gąsienicowy to jedno z najgłębszych jezior w Tatrach
Czarny Staw Gąsienicowy to jedno z najgłębszych jezior w Tatrach123RF/PICSEL

Początek trasy biegnie przez las dający chłód i osłonę przed wiatrem, tuż za grzbietem Boczania wkraczamy na Skupniowy Upłaz, skąd rozpościera się piękny widok na Kopieniec, Polanę Olczysko, Gorce (po lewej) oraz Giewont i nawet Babią Górę (po prawej stronie). Po drodze mijamy Wielką Kopę Królową i Przełęcz Między Kopami, zwaną również Karczmiskiem. Jest to miejsce skrzyżowania szlaków, gdzie warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku i podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Nasza trasa wiedzie po ścieżce Królowej Równi skąd docieramy do Doliny Gąsienicowej.

Kierujemy się dalej do schroniska Murowaniec. Wytrwałych poprowadzi dalej łagodny i wyłożony skałami szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Po drodze, po lewej stronie mijamy pomnik M. Karłowicza, który w 1909 roku zginął w tym miejscu pod lawiną. Czarny Staw Gąsienicowy zawdzięcza nazwę sinicy, która zabarwia wodę na ciemno. Do Hali wracamy tym samym szlakiem, natomiast z Przełęczy Między Kopami kierujemy się ku Dolinie Jaworzynki.

Ścieżka prowadząca po stokach Małej Kopy Królowej jest dość wąska i kamienista. Ostatni fragment trasy wiedzie przez malowniczo położoną Dolinę. Mijamy góralskie zabudowania i kończymy trasę w Kuźnicach.

EJ

Ścieżka kamienna w Tatrach
Ścieżka kamienna w Tatrach123RF/PICSEL
Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas