Iława. Rozsiadła się malowniczo nad brzegiem Jezioraka
Spędź wolne chwile nad wielkimi jeziorami i wśród tajemniczych ruin ukrytych między zalesionymi wzgórzami.
Mówią o niej Brama Mazur, Mekka wodniaków, letnia stolica jazzu. I nie kłamią. Miasto może pochwalić się doskonałą bazą żeglarską, wypożyczalniami sprzętu wodnego, kąpieliskami oraz kawiarenkami i tawernami, w których życie tętni do późnych godzin nocnych.
Pojezierze Iławskie to idealne miejsce dla osób kochających wypoczynek nad wodą – kajakarze, żeglarze i wędkarze znajdą tu coś dla siebie.
W okolicy miasta jest kilka rezerwatów przyrody oraz dwa parki krajobrazowe
Rozległa niska, w większości willowa zabudowa ulokowana jest na południowym brzegu Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce. Jego niewątpliwą atrakcją jest wielkość (41,5 km kw. powierzchni) oraz połączenie z Kanałem Ostródzko-Elbląskim.
Będąc w Iławie, koniecznie wybierz się tam na wycieczkę. Otwarty w 1852 r. kanał to unikatowy szlak wodny, zabytek sztuki inżynieryjnej – większość pracujących tu urządzeń hydrotechnicznych ma ponad 100 lat! Jednak jego wyjątkowość zasadza się w wyzwaniu, jakie człowiek rzucił przyrodzie.
Aby statki mogły przepłynąć z Elbląga do Ostródy, trzeba było zniwelować 99-metrową różnicę poziomów między tymi miastami. By to osiągnąć, zbudowano kilka śluz wodnych oraz 5 pochylni, które statki pokonują… na szynach „płynąc” po trawie!
W tych miejscach szlak „wodny” pnie się pod górę, potem zaś opada prawie w dół. Zwiedzanie miasta zacznij od kościoła Przemienienia Pańskiego, który stoi na wzgórzu oddzielającym dwa jeziora.
Świątynię w stylu gotyckim, tak starą jak sama Iława, wzniesiono w XIV w. Poniżej kościoła zobaczysz neorenesansowy ratusz zbudowany na planie litery H. Wybierz się na spacer odchodzącą na wschód od niego ul. Niepodległości.
Wzdłuż niej biegnie park, na styku chodnika i zieleni ustawiono greckie rzeźby uratowane ze zniszczonego pałacu w Kamieńcu. Uznanie najmłodszych turystów zyska zabytkowa lokomotywa ulokowana przy dworcu PKP oraz stuletni wóz strażacki (koło remizy). Jeśli czas Ci pozwoli, wybierz się do oddalonego o niecałe 10 km Szymbarku.
Znajdziesz tam ruiny ogromnej warowni z XIV w. Choć czas i wojny zniszczyły twierdzę, to jednak pozostały po niej imponujące ruiny, świadczące o dawnej potędze. Zamku strzegło niegdyś 12 wież, dziś pozostało ich 10. Po sekularyzacji Prus warownia zmieniała właścicieli, by w końcu w XVI w. trafić w ręce rodu von Finckensteinów.
Niestety, w czasie II wojny światowej zamek został ograbiony i zniszczony. Wybierz się też do Lubawy, znajdującej się niedaleko Iławy. Miasteczko – jedno z najstarszych w regionie – zachowało średniowieczny układ urbanistyczny – kręte uliczki obiegają rynek.
Zajrzyj do kościoła św. Anny z XIV w. Gotycki z zewnątrz kryje renesansowo-barokowe wnętrze oraz cudowną figurkę Matki Boskiej Lipskiej. Znajdziesz ją w ołtarzu w kaplicy Mortęskich.
Anna Kryńska