Jak zwiedzać Asyż?

Aktualizacja

​Asyż, a właściwie Assisi jest włoskim miastem, położonym w centrum śródziemnomorskiego państwa. Kojarzy się przede wszystkim ze świętym Franciszkiem, ale również z unikatową architekturą, która przyciąga do Asyżu tysiące turystów.

Asyż - miasto św. Franciszka
Asyż - miasto św. Franciszka123/RF PICSEL

Historia Asyżu

Całe Włochy słyną z tego, że nawet najmniejsze miasteczko wydało na świat świętego, którego dokonania zapisały się na kartach historii dużymi literami. Tak samo jest z miastem świętego Franciszka.

Położony jest w regionie Umbria, który wieki temu był istotnym punktem wędrówek chrześcijan, uciekających przed prześladowcami ze Wschodu. Jest to najczęściej podawany powód tak dużej ilości kanonizowanych osób w tym regionie.

Asyż obecnie

Miasto liczy obecnie ponad 26 tysięcy mieszkańców i z roku na rok odwiedza go coraz więcej turystów. Stał się istotnym punktem turystycznym we Włoszech. Mimo że rocznie odwiedzany jest przez tysiące turystów, nie utracił na swojej unikalności i wyjątkowym klimacie.

Panorama miasteczka to przede wszystkim odcienie bieli i szarości budynków wniesionych setki lat temu. Jest małym miastem, które nazywane jest miastem św. Franciszka i św. Klary, dlatego, że to tutaj dostąpili swojej świętości.

Asyż pozostaje w stałej i bliskiej współpracy z Wadowicami.

Święty Franciszek z Asyżu

Święty Franciszek jest postacią, która od razu kojarzy się z Asyżem. Pochodziła stąd rodzina świętego i to tutaj przyszedł na świat Biedaczyna z Asyżu - bo tak był nazywany przez mieszkańców. Sprzedał sklep ojca, a uzyskane pieniądze rozdał i rozpoczął żebracze życie. Stał się przyjacielem zwierząt i ludzi oraz wzorem pokory i zachowań poprawnych moralnie.

Po jego śmierci rozpoczęto budowę bazyliki i klasztoru. Był założycielem zakonu franciszkanów, a obecnie uznawany jest za prekursora działań ekologicznych. Jest patronem miasta, z którego pochodził, a także aktorów, niewidomych, pokoju, ubogich, robotników, tapicerów, kupców zwierząt, harcerzy, ornitologów i hodowców ptactwa domowego.

Jan Paweł II w Asyżu

W Asyżu w 1986 r. Jan Paweł II zapoczątkował obchody Światowych Dni Modlitwy o Pokój. Było to historyczne wydarzenie, które mocno wpisało się w historię miejscowości, ponieważ wspólnie modlili się chrześcijanie, żydzi, buddyści, sintoiści, hindusi, muzułmanie, dżiniści oraz wyznawcy religii afrykańskich i indiańskich.

Jak zwiedzać Asyż?

Jest małym miasteczkiem, które można zwiedzić w półtora dnia. Przez to wydaje się być idealnym pomysłem na przerwę w podróży na południe Włoch, który urozmaici wypoczynek.

Polecanymi przez przewodniki punktami, których nie można ominąć są najsłynniejsza Bazylika św. Franciszka (którego Włosi nazywają San Francesco), Bazylika Santa Chiara oraz Santa Maria degli Angeli. Bazylika św. Franciszka przyciąga tłumy zwiedzających nie tylko przez wzgląd na historię postaci, ale także przez to, że widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Sympatycy cichszych i bardziej spokojnych miejsc, mogą wybrać rzadziej odwiedzane: pustelnię Carceri, oddaloną od Asyżu 5 km, czy Bazylikę San Damiano.

Asyż - inne atrakcje

Jeśli przeznaczamy na zwiedzanie więcej niż kilka godzin, warto udać się do równie ważnej świątyni związanej ze św. Klarą, duchowną uczennicą św. Franciszka z Asyżu. W Bazylice św. Klary pochowano św. Franciszka, a papież Grzegorz IX ogłosił go świętym.

Museo del Foro Romano e Collezione Archeologica przy Via Portica, gdzie wspaniale zachowane są pozostałości forum antycznego Asyżu. Nieopodal Piazza del Comune, głównego placu miasteczka znajduje się Chiesa Nuova, czyli kościół z roku 1615, stojący w miejscu rodzinnego domu św. Franciszka.

Katarzyna Popowska o nowym projekcieStyl.pl
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas