Jedziesz na urlop? Wybierz samochód
Zastanawiasz się, czym pojechać na wyczekany urlop? Przeanalizowaliśmy różne możliwości i zdecydowanie polecamy własny samochód. Chyba, że urlop spędzisz w stacji badawczej na Antarktydzie. Wtedy wybierz sanie.
Podróżowanie własnym samochodem to jeden z najwygodniejszych sposobów przemieszczania się. Dla nieprzekonanych mamy aż 7 zalet tego środka transportu!
Po pierwsze: Niezależność
To ty decydujesz o trasie wycieczki i godzinie wyjazdu. Możesz wybrać taką, jaka ci najbardziej odpowiada: najkrótszą albo najbardziej widokową. Możesz zwiedzić miejsca, przez które przejeżdżasz, zamiast oglądać je z okien pociągu. Możesz zatrzymać się, gdzie i kiedy zachcesz. No, może poza autostradą.
Wybierając się na urlop własnym samochodem to ty decydujesz o godzinie wyjazdu. Jeśli drogi są zatłoczone i wolisz uniknąć korków, możesz jechać nocą albo bladym świtem. Tę opcję wybierają często rodzice, ponieważ wówczas dzieci przesypiają część trasy. Jeśli planujesz po drodze odwiedzić muzeum lub zjeść obiad w znanej restauracji - także łatwo dopasujesz godzinę wyjazdu do takich atrakcji.
Jedno jest pewne: Ten środek transportu nie odjedzie bez ciebie. Nawet, jeśli nie zadzwoni budzik.
Po drugie: Bagaże bez limitu
Ograniczenia dotyczące bagażu to spory dyskomfort, zwłaszcza w przypadku dłuższego wyjazdu. Podczas podróży lotniczych musisz myśleć o tym, żeby zmieścić wszystko w jednej walizce, najczęściej niezbyt dużej. Pamiętać o tym, by płyny przelać do małych butelek i żeby nie było ich zbyt dużo. Możesz oczywiście kupić wszystko na miejscu ( jeśli nie lubisz korzystać z hotelowych kosmetyków albo jeśli nie będzie ich na miejscu), ale problem powtórzy się w podróży powrotnej. Jeśli kupisz pamiątki, też musisz je gdzieś zmieścić...
Nie lepiej sytuacja wygląda podczas podróżowania autokarem. Co prawda możesz mieć walizkę większą, niż podczas rejsu lotniczego, ale także musisz pamiętać o rozmiarach. W pociągu, często nie ma gdzie umieścić większej ilości bagaży. Wiedzą tym wszyscy, którzy jechali pociągiem nad polskie morze.
Pod tym względem auto ma zdecydowaną przewagę.
Po trzecie: Sprzęt sportowy
Spędzasz urlop aktywnie? Oczywiście, większość ośrodków dysponuje sprzętem sportowym, który wypożycza urlopowiczom, jednak większość z nas woli korzystać z własnego sprzętu.
Przewiezienie roweru pociągiem nie jest już dziś problemem. Jednak sporo trudności przysparza przetransportowanie roweru i bagażu w docelowe miejsce urlopu. I w tym przypadku zdecydowana przewaga leży po stronie podróżowania samochodem.
Po czwarte: Towarzysze podróży
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się jechać pociągiem latem, z pewnością znasz ten problem: okno zamknięte czy otwarte? Jedni wolą nieznośny upał w obawie przed przeziębieniem, inni preferują otwarte okno i wiatr we włosach. Oczywiście w nowoczesnych pociągach ten problem nie istnieje - okna się nie otwierają, a temperaturę w wagonach stabilizuje klimatyzacja. Takie pociągi jednak mają swoją cenę, co przy podróżowaniu rodzinnym nie jest zbyt korzystne.
Pozostaje jeszcze problem znany jako "kto z kim siedzi". Jeśli na czas nie wykupisz miejsca z rezerwacją w autokarze lub pociągu, możesz spotkać się z sytuacją, że każdy uczestnik wyjazdu (członek rodziny) będzie siedział oddzielnie. Choć jeśli jedziesz na urlop z teściową, to może być korzystna sytuacja...
Własny samochód to środek lokomocji zdecydowanie najczęściej wybierany przez introwertyków, którzy wola słuchanie ulubionej muzyki lub audiobooków od przymusowej integracji w przedziale.
Po piąte: Środek transportu podczas urlopu
W Hurghadzie własne auto nie będzie potrzebne, jeśli to tu zaplanowaliście urlop. Samolot będzie najlepszy, a potem od basenu do basenu możecie się przemieszczać na własnych nogach. W większości innych destynacji przyda się środek transportu na miejscu, nawet jeśli zamieszkasz tuż przy plaży we Władysławowie. Oczywiście, niemal wszędzie można skorzystać z wypożyczalni aut, ale nie są to najtańsze usługi.
Jeśli poza leżeniem na plaży, którą widać z okien hotelu, planujesz inne atrakcje podczas urlopu: zwiedzanie okolicy, dalsze wycieczki? W takim razie własny samochód będzie niezastąpiony. Zwłaszcza, jeśli chcesz dostać się w mało popularne miejsca.
Po szóste: Do celu
Podróż autem trwa dłużej niż lot samolotem, często także dłużej niż jazda pociągiem. Jednak niezaprzeczalnym atutem takiego podróżowania jest komfortowe przemieszczenie się z miejsca A do miejsca B. Odpada dojazd na dworzec lub na lotnisko - te najczęściej są na obrzeżach miast i dojazd do nich bywa droższy niż sam lot. Podróż pociągiem często także oznacza przesiadki, uciążliwe przenoszenie bagaży i czekanie na kolejny pociąg. To kłopotliwe zwłaszcza, jeśli masz duży bagaż, podróżujesz z dziećmi lub zwierzakiem.
Po siódme: Z pupilem na wakacje
Coraz więcej pensjonatów oferuje miejsce wakacyjnego wypoczynku, w którym mile widziane są psy i koty, jednak przetransportowanie zwierzaków nie jest takie proste.
PKP umożliwia takie przejazdy po wykupieniu specjalnego biletu, jednak problemem jest miejsce, które zwierzę ma zająć, jeśli w pociągu jest ciasno (a tak bywa najczęściej w okresie urlopowym). Kot lub york mogą podróżować w specjalnych transporterach, większe psy to zazwyczaj problem, zwłaszcza, gdy okazuje się, że nie są jedynymi zwierzakami na pokładzie...
W podróż autokarem nie zabierzesz psa, nawet tak małego jak york. Wielu przewoźników pozwala jednak na przewiezienie kota w transporterze. Jeśli planujesz urlop ze swoim zwierzakiem, to najlepszym rozwiązaniem będzie podróż autem - to także najmniej stresujący środek transportu dla zwierzaka.