Jordania. Krajobraz Marsa

Ogromne wrażenie robi słynna pustynia Wadi Rum, a także antyczne miasta Petra i Jerash.

Petra. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii
Petra. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii123RF/PICSEL

Rozległy obszar (720 km²) tajemniczej jordańskiej pustyni Wadi Rum i znajdujące się tam niesamowite formacje skalne z czerwonego piaskowca i granitu przypominają krajobraz Marsa.

Nic więc dziwnego, że jest ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i wiele razy była wykorzystywana w hollywoodzkich produkcjach ("Marsjanin", "Gwiezdne wojny", "Transformers"). Rozsławił ją też brytyjski oficer T. E. Lawrence, którego rolę w antytureckim powstaniu arabskim (1917-18) uwieczniono w filmie "Lawrence z Arabii".

Amman. Warto zobaczyć Kolej Hidżaską. To  linia kolei wąskotorowej z Damaszku do Medyny
Amman. Warto zobaczyć Kolej Hidżaską. To linia kolei wąskotorowej z Damaszku do Medyny123RF/PICSEL

Turystów fascynują zwłaszcza kaniony Khazal i Abu Khashaba oraz sięgające prehistorycznych czasów petroglify wyryte w ścianach jaskiń przedstawiające ludzi i antylopy. Wspaniałe są formacje skał Mushroom, imponujące skalne mosty Burdah i Um Frouth oraz ogromna, czerwona wydma Al Ramal (można z niej zjechać... na specjalnej desce podobnej do tej, jakiej używa się do śniegu).

Jordania. Kąpiele błotne w Morzu Martwym przyciągają turystów z całego świata
Jordania. Kąpiele błotne w Morzu Martwym przyciągają turystów z całego świata 123RF/PICSEL

Nie da się zobaczyć tego wszystkiego w jeden dzień, chociaż gościnni beduini są mistrzami szybkiej jazdy terenowymi autami. Dodatkowe atrakcje to nocleg w jednym z ich obozów (niektóre mają nawet łazienki i ciepłą wodę), niezapomniane zachody słońca i widok rozjarzonego gwiazdami nieba. 

Skalne miasto

Po tych niezwykłych doznaniach krajobrazowych warto udać się na północ do słynnej Petry odległej o 105 km. Ona również jest umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i została uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Na jej zwiedzanie warto zarezerwować przynajmniej dwa dni. Częściowo zbudowano ją, a częściowo wyrzeźbiono w różowym piaskowcu (stąd nazwa Różowe Miasto), w sercu kotliny górskiej przebitej korytarzami i przejściami.

Skalne miasto Petra. Zespół Grobowców Królewskich to sztuczne jaskinie z bogato zdobionym wejściem
Skalne miasto Petra. Zespół Grobowców Królewskich to sztuczne jaskinie z bogato zdobionym wejściem 123RF/PICSEL

Jej architektura łączy wpływy starożytnych tradycji orientalnych i hellenistycznych. W starożytności należała do królestwa Nabatejczyków.

Najwspanialsze perły tego miasta to wykute w skale budowle: Al-Chazna, zwany Skarbcem Faraona (w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" udawała świątynię chroniącą Świętego Graala), monumentalny Ad-Dajr, czyli Klasztor, świątynia Kasr Bint Firaun, czyli tzw. Pałac Córki Faraona.




Petra. Jordania
Petra była pierwszą stolicą nabatejskiego państwa. Nazwa wywodzi się z języka greckiego, Petra oznacza skałę. 

Petra. Jordania
To miejsce przyciąga turystów z całego świata. Jak w raju czują się tutaj pasjonaci fotografii. To nie przypadek, że zdjęcia z Petry wiodą prym w mediach społecznościowych. 



Petra. Jordania
Petra w czasach świetności tj. 500 lat przed Chrystusem, mogła liczyć dwadzieścia tysięcy mieszkańców.

Petra. Jordania
+3

Także wielki zespół Grobowców Królewskich na tzw. Ścianie Królewskiej oraz teatr dla 10 tysięcy widzów. Chcąc się ograniczyć tylko do trzech najwspanialszych miejsc w Jordanii, z Petry trzeba pojechać na północ (276 km) do współczesnego Jerash, obok którego na wzniesieniu zachowały się imponujące ruiny rzymskiego miasta zwanego Pompejami Wschodu. Mogą one śmiało konkurować z tunezyjską Kartaginą, tureckim Efezem i syryjską Palmyrą.

W Biblii Jerash figuruje jako miejsce, gdzie Jezus uzdrowił opętanego. Można tu podziwiać świątynie Artemidy i Zeusa, Bramę Południową w formie trójprzelotowego łuku triumfalnego, otoczoną 56 jońskimi kolumnami Forum Owalne, teatr rzymski, nimfeum (wspaniałą fontannę), Łuk Hadriana i kolumnady Cardo Maximus.

Zobacz także: 

Katarzyna Bujakiewicz o "Prywatnej klinice"pomponik.tv
Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas