Lipsk: Miasto Bacha i Goethego, które spodoba się także miłośnikom natury

To tutaj Jan Sebastian Bach stworzył swoje największe dzieła, a Johann Wolfgang von Goethe poznał legendę, która stała się inspiracją do napisania słynnego "Fausta". Jednak Lipsk ma do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko historyczne ciekawostki i oryginalną architekturę. Miasto, nazywane często "Małym Berlinem", spodoba się także miłośnikom sztuki współczesnej i natury. A ze względu na swoje położenie, może być idealnym kierunkiem na citybreak, zwłaszcza dla mieszkańców zachodniej Polski.

Nowy Ratusz w Lipsku
Nowy Ratusz w LipskuGERARD/REPORTEREast News

Położony nad Białą Elsterą Lipsk jest największym miastem Saksonii - mieszka w nim ok. 600 tys. osób. Przez wielu nazywany jest "Nowym Berlinem", ponieważ z roku na rok przyciąga nie tylko coraz więcej turystów, ale także artystów i inwestorów.

Lipsk, jako jedno z niewielu Niemieckich miast, nie poniósł wielkich szkód podczas II wojny światowej. Dzięki temu w okolicach rynku i centrum miłośnicy architektury mogą podziwiać wiele świetnie zachowanych budynków, np. renesansowy Stary Ratusz, Kamienicę Królewską, w której, podczas pobytów w mieście, zwykł nocować król August II Mocny czy klasycystyczną  kamienicę, w której obecne mieści się siedziba prężnie działającego Instytutu Polskiego (ciekawostka dla fanów historii: w XVIII wieku miasto znajdowało się pod panowaniem polskim, a po powstaniu listopadowym stało się jednym z głównych kierunków emigracji).

Stary Ratusz Miejski w Lipsku
Stary Ratusz Miejski w LipskuGERARD/REPORTEREast News

Jednym z najważniejszych architektonicznych zabytków Lipska jest budynek Giełdy lipskiej, wybudowany w 1678 roku i będący najstarszą barokową budowlą miasta. Przed giełdą zaś znajduje się pomnik (jeden z naprawdę wielu w mieście) Johanna Wolfganga von Goethego, który co prawda urodził się we Frankfurcie, a zmarł w Weimarze, ale to w Lipsku studiował i tu umieścił akcję jednego ze swych największych dzieł. Mowa oczywiście o "Fauście", którego akcja toczy się, m.in., w istniejącej do dziś restauracji Auerbachs Keller (z wielu podań wynika, że Goethe był częstym gościem lokalu i to w nim usłyszał opowieści, które zainspirowały go do napisania dramatu).

Szyld restauracji Auerbachs Keller, któej stałym bywalcem był Johann Wolfgang von Goethe
Szyld restauracji Auerbachs Keller, któej stałym bywalcem był Johann Wolfgang von GoetheAgencja FORUM

Kościół, w którym pracował geniusz

Goethe nie był jedynym znanym artystą, który związał swoje życie z Lipskiem. Nie można bowiem zapomnieć o Johannie Sebastianie Bachu, jednym z najwybitniejszych europejskich kompozytorów, który przez 27 lat pełnił rolę kantora w kościele św. Tomasza. Do jego obowiązków należało, m.in. komponowanie kantat - w każdą niedzielę musiał zaprezentować nowy utwór. Zdaniem znawców muzyki poważnej to właśnie dzięki temu, narzuconemu przez przełożonych, tempu pracy, Bach mógł stworzyć tak wiele wykonywanych do dziś dzieł.

Co prawda po śmierci kompozytor został pochowany gdzie indziej, jednak po latach, a konkretniej w 1950 roku, jego szczątki zostały przeniesione do miejsca, w którym spędził niemal 30 lat. Obecnie w kościele regularnie (w każdy piątek, sobotę i niedzielę) organizowane są koncerty chóru św. Tomasza (najstarszego chóru chłopięcego w Niemczech, założonego w 1212 roku) i orkiestry symfonicznej Gewandhaus. Osoby, które chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o życiu Johanna Bacha, mogą to zrobić odwiedzając Bach-Museum, które znajduje się w pobliżu kościoła.

Kościół św. Tomasza w Lipsku, w którym przez wiele lat pracował Jan Sebastian Bach
Kościół św. Tomasza w Lipsku, w którym przez wiele lat pracował Jan Sebastian BachAgencja FORUM

Skoro o muzyce mowa, warto jeszcze wspomnieć o miejscu, w którym z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom muzyki, a mianowicie o założonej w 1693 roku Operze Lipskiej. Na jej scenie można podziwiać nie tylko przedstawienia operowe, ale także spektakle komediowe i występy Baletu Lipskiego. Nawet jeśli nie planujemy wzięcia udziału w przedstawieniach, warto przespacerować się po mieście i zobaczyć imponujący budynek opery, który, ze względu na znakomite oświetlenie, robi wrażenie nie tylko za dnia, ale także i nocą.

Dla miłośników zwycięstw

Zanim przejdziemy dalej, warto jeszcze wspomnieć o dwóch miejscach Lipska, które związane są z wydarzeniami istotnymi nie tylko dla Niemiec, ale i całej Europy. Pierwszym jest Pomnik Bitwy Narodów, największa tego typu budowla w Europie, która upamiętnia bitwę pod Lipskiem. "Bitwa narodów" miała miejsce w 1813 roku i była największym zwycięstwem wojsk koalicji antyfrancuskiej nad wojskami Napoleona Bonaparte. Zwiedzający mogą spacerować zarówno wewnątrz budynku (warto wejść na platformę widokową, z której rozciąga się piękna panorama Lipska), jak i w jego okolicy, przy okazji odwiedzając muzeum "1813", którego ekspozycja jest, a jakże, poświęcona przełomowej bitwie.

Drugim wartym zobaczenia miejscem, związanym z całkiem nieodległymi wydarzeniami, jest klasycystyczny kościół św. Mikołaja, w którym od początku lat 80. aktywnie działała niemiecka opozycja. To właśnie tam, 9. października 1989 roku, rozpoczęła się tzw. "friedliche Revolution ("pokojowa rewolucja") - a jej efektem był upadek Muru Berlińskiego i późniejsze zjednoczenie Niemiec.

Osobom, które interesują się historią NRD, polecamy także  wizytę  w Gedenkstätte Museum in der "Runden Ecke" (Muzeum Pamięci w "Okrągłym Narożniku"). Muzeum mieści się w jednej z dawnych siedzib Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego i udostępnia zbiory związane z ponad 40-letnią historią działalności Stasi.

Pomnik Bitwy Narodów, który upamiętnia największą batalię okresu napoleońskiego
Pomnik Bitwy Narodów, który upamiętnia największą batalię okresu napoleońskiegoGERARD/REPORTEREast News

Zanurz się w sztuce

Po zwiedzeniu "obowiązkowych" punktów miasta warto wybrać się nieco dalej od centrum, gdzie na pewno spodoba się miłośnikom street artu, sztuki współczesnej i eksperymentalnej. Pierwszym przystankiem jest Centrum Sztuki Kunstkraftwerk, które mieści się w budynku dawnej ciepłowni i słynie z zachwycających pokazów multimedialnych, w tym projekcji audiowizualnych 360°, pozwalających odwiedzającym dosłownie "zanurzyć się" w dziełach sztuki.

Drugim wartym polecenia muzeum jest słynny Panometer, znajdujący się w dawnym zbiorniku gazowym. Dzięki charakterystycznemu kształtowi budynku możliwe jest prezentowanie największych na świecie panoram 360° - aktualnie można oglądać wystawę zdjęć znanego artysty Yadegara Asisiego.

Trzecim miejscem jest dawna Lipska Przędzalnia Bawełny, która zmieniła się w nowoczesne centrum sztuki, przyciągające wszelkiej maści artystów i rękodzielników. Na terenie Przędzalni znajduje się ponad 100 pracowni artystycznych, a także wiele galerii sztuki i sklepów. Nie sposób odwiedzić je wszystkie, jednak sam spacer po okolicy będzie przyjemnością dla osób zainteresowanych lub związanych ze sztuką - dość wspomnieć, że to właśnie tutaj ma swoja pracownię Neo Rauch, jeden z najważniejszych współczesnych malarzy niemieckich.

Wyjątkowo zielone miasto

W Lipsku coś dla siebie znajdą jednak nie tylko miłośnicy sztuki, architektury czy historii, ale także natury i aktywnego wypoczynku. Można się o tym przekonać patrząc na widok, który rozciąga się z tarasu Panorama Tower, najwyższego budynku w mieście, wysokiego na 142,5 metra. Poniżej znajduje się także restauracja, o nazwie, która nie powinna nikogo dziwić - mianowicie "Plate of Art" (ang. "talerz sztuki").

Z wieży można zobaczyć, że "tereny zielone" nie tyle otaczają Lipsk, co są integralną częścią miasta. Jednym z najbardziej znanych jest las Auwald. W jego południowej części znajduje się Park Dzikich Zwierząt w Lipsku, jedna z atrakcji miasta, która na pewno spodoba się najmłodszym turystom. Podczas spaceru można tam spotkać - przy odrobinie szczęścia - przedstawicieli dzikich zwierząt, które w naturalnych warunkach zamieszkują tereny Europy Środkowej.

Jeśli interesujecie się fauną i florą, dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie lipskiego zoo, uważanego za jeden z najlepszych tego typu obiektów w całych Niemczech. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Gondwanaland, wznosząca się na 34 metry szklana kopuła, którą zamieszkują zwierzęta pochodzące z terenów tropikalnych, zwłaszcza Azji i Afryki.

Jezioro Cospuden
Jezioro CospudenAgencja FORUM

Po intensywnym zwiedzaniu można odpocząć nad jednym z ponad 20 lipskich jezior (w okolicy znajduje się wiele sztucznych zbiorników, które powstały po zalaniu kopalni węgla brunatnego). Jednym z najpopularniejszych wśród mieszkańców jest Cospuden, którego północna plaża (Nordstrand) jest najdłuższą piaszczystą plażą w całej Saksonii (ma kilometr długości i 70 metrów szerokości. Tuż przy jeziorze znajduje się także plaża dla czworonogów.

Wokół jeziora biegnie ponad 11-kilometrowa ścieżka, na której można biegać, jeździć na rolkach czy rowerze, na samym jeziorze można pływać na deskach surfingowych, łódkach i kajakach. Równie popularnym jeziorem jest Auensee, które ma także dodatkową atrakcję - w pobliskim parku można skorzystać z Kolei Parkowej Auensee i wybrać się na  niedługą (podróż trwa ok. 10 minut) przejażdżkę wokół jeziora.

Kajakiem po mieście

Osobom, które chciałyby połączyć miłość do sportów wodnych ze zwiedzaniem miasta, możemy polecić wyprawę kajakową po wielu lipskich kanałach. Jednym z najpopularniejszych jest  długi na 3,3 km Karl-Heine-Kanal, który przecina aż 15 mostów (a tych w Lisku jest aż 427, czyli więcej niż w Wenecji). Wycieczka kajakiem pozwoli poznać miasto z zupełnie nowej perspektywy; zobaczyć miejsca i budynki niewidoczne podczas spacerów.

Lipsk jest miastem, które spodoba się niemal każdemu - coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy sztuki (w tym także współczesnej) jak i natury. Ze względu na swoje położenie Lipsk może być idealnym kierunkiem na citybreak, zwłaszcza dla mieszkańców zachodniej Polski - podróż  samochodem z Wrocławia zajmuje niecałe 4  godziny (z Warszawy - 6). Do miasta można dostać się także pociągami i samolotami, choć w tym drugim wypadku, ze względu na przesiadki (m.in. we Frankfurcie czy Düsseldorfie) czas podróży będzie podobny. Jeśli jednak wybierzemy pociąg lub samolot, na pewno trafimy na Leipzig Hauptbahnhof, który jest największym dworcem w Europie (dziennie obsługuje ok. 150 tys. pasażerów), a zarazem centrum handlowym i muzeum, chętnie zwiedzanym także przez turystów, którzy wybrali inny środek transportu.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas