Litwa śladami Sienkiewicza

Kiedy półtora wieku temu Henryk Sienkiewicz zaczął pisać Potop, przyjechał na całe lato na Litwę, do majątku swego przyjaciela Władysława Bystrama. W czasie pobytu podróżował po okolicy, poznawał żyjącą na Kresach szlachtę i miejsca, które potem opisał na kartach powieści.

Podziwiaj nieskażoną litewską przyrodę
Podziwiaj nieskażoną litewską przyrodę123RF/PICSEL

Zresztą z Litwą łączyły pisarza szczególne więzi. On sam urodził się w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, ale jego ród wywodził się z asymilowanych litewskich Tatarów. Z Litwy pochodziła też jego żona – Maria Szetkiewiczówna.

Podróż śladami Sienkiewicza warto rozpocząć od dawnego majątku Bystrampol, 14 km na południe od Poniewieża. Dziś w pałacu mieści się restauracja i hotel. Miłośnicy Trylogii mogą zamieszkać w apartamencie sienkiewiczowskim, gdzie noblista splatał wątki Potopu.

W pobliżu Bystrampola odnajdziemy wiele miejsc, które były tłem dla przygód Kmicica i Oleńki. Przetrwały wioski: Wodokty, Mitruny, Wołmontowicze i Upita. Nazwiska dawnych szlacheckich rodów odczytamy na nagrobkach na przykościelnych cmentarzach. Wciąż istnieją Kiejdany nad rzeką Niewiażą, dawna siedziba hetmana Janusza Radziwiłła.

Taurogi
Taurogi123RF/PICSEL

Stary zamek nie przetrwał, ale zachowało się kilka świątyń, np. renesansowy kalwiński zbór z kryptami rodu. Można również zwiedzić Taurogi, rezydencję księcia Bogusława, w której więził podstępnie porwaną Oleńkę Billewiczównę.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas