Reklama

Majowa wyprawa nad Jezioro Ślesińskie i Wartę

Szlak przyrodniczy i duchowy.

Jeziora, kanały, śluzy, przystanie...

W okolicach Konina jest ich mnóstwo, więc nic dziwnego, że tu zaczyna się szlak wodny. To raj nie tylko dla miłośników żeglowania, ale dla wszystkich kochających naturę. Jeziora na tym szlaku – Ślesińskie, Licheńskie, Mikorzyńskie – mają naturalną linię brzegową, można więc znaleźć wiele zacisznych zakątków na relaks i biwakowanie. Wokół jest też dużo lasów.

To ciekawe! Jeziora w powiecie konińskim to jedyne miejsce w Europie, gdzie można uprawiać sporty wodne nawet zimą (znane są regaty barbórkowe). Jednym z takich jezior jest też Jezioro Pątnowskie, które w największe mrozy zachowuje temperaturę dodatnią. Zimą słynie z regat, natomiast latem – z rekordowych połowów karpia i amura (ta pyszna ryba występuje w całym kompleksie jezior konińskich).

Reklama

Na Jeziorze Ślesińskim organizowane są popularne zawody motorowodne. Pełno tu marin i żeglarskich pomostów. Woda w jeziorze jest bardzo ciepła, gdyż tworzy obieg chłodniczy pobliskich elektrowni.

Wodne Wrota Wielkopolski – tak nazywa się szlak wodny, biegnący od Konina nad Wartą, aż po Kruszwicę nad Gopłem. Atrakcją są tu jeziora, ale na trasie zaskakują też niezwykłe budowle.

Konin: tu, gdzie zaczyna się szlak

Niewiele osób wie, że kiedyś to powiatowe miasto było ważnym punktem na bursztynowym szlaku. Warta oraz liczne kanały nadały mu portowy charakter. Dzisiaj to atrakcyjne położenie wykorzystują żeglarze amatorzy oraz turyści. To ciekawe!

Oprócz naturalnych jezior dużo jest w okolicy starych, zalanych wyrobisk węgla brunatnego. Kopalniom towarzyszą potężne elektrownie, gdzie z węgla wytwarzany jest prąd. Niektóre miejsca w kopalniach można zwiedzić.

Licheń: bazylika nad J. Licheńskim

W tej małej wsi, 12 kilometrów na północny wschód od Konina, znajduje się największa świątynia w Polsce. To obecnie jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych – rocznie przybywa tu od 1,5 do 2 mln pielgrzymów. Sanktuarium nazywane jest często „Częstochową Północy”. Budowano je w latach 1994–2004. Natomiast w 1999 roku budowaną w Licheniu świątynię pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Licheń Golgota to niezwykła droga krzyżowa na kamiennej górze, wysokiej na 25 m – pełna labiryntów, grot i kapliczek. Budowano ją około 10 lat.

Po bursztynowym szlaku pozostał w Koninie kamienny słup z napisem z 1151 r. To najstarszy drogowskaz w Polsce. W bazylice znajduje się słynący z łask cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej – Bolesnej Królowej Polski. Za ołtarzem jest wąski korytarz, który można przejść na kolanach.

Sanktuarium w Licheniu ma imponujące wymiary: 120 m długości, 77 m szerokości, a wysokość wieży to 141,5 m. W dzwonnicy wisi największy w Polsce dzwon o masie 14,7 ton.

Tekst: Marta Jaworska i Jerzy Sadownik

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy