Reklama

Reklama

Monako w blasku fajerwerków

To maleńkie księstwo na Riwierze Francuskiej jest sceną wspaniałego sylwestra miejskiego. Na co warto zwrócić uwagę?

Sylwestrową noc w Monako można spędzić nie wydając fortuny. 

To maleńkie miasto-państwo, położone w obrębie Riwiery Francuskiej, nie szczędzi bowiem wydatków na uliczny spektakl, który zapiera dech w piersiach. 

Warto pospacerować po jego rozświetlonych wspaniałymi dekoracjami ulicach, a później udać się nad zatokę Portu Herkulesa, gdzie, jak co roku o godzinie 21.00 rozpocznie się zabawa pod chmurką. Publiczność będą rozgrzewać gorącymi rytmami DJ-e i tancerze na scenie. 

Przed północą rozpocznie się doroczne odliczanie, po którym zatoka zabłyśnie fajerwerkami. Po tym widowisku zabawę na nabrzeżach można kontynuować aż do trzeciej w nocy. 

Reklama

Nawet jeśli nadwątlimy swoje siły, warto Monako pozwiedzać. 

Sercem księstwa jest tzw. Skała Monakijska - półwysep, na którym w XIII w. Genueńczycy wybudowali zamek. Ród Grimaldich zadomowił się tutaj dopiero pod koniec XIV w., a 20 lat później zaczął używać książęcych tytułów. Ich siedziba jest najpopularniejszym celem wizyt turystów z całego świata. 

Niestety, zimą nie wejdziemy do środka, bo można ją zwiedzać tylko od kwietnia do października. 

Drugim na liście najczęściej zwiedzanym zabytkiem jest katedra św. Mikołaja. 

W monumentalnej świątyni zwracają uwagę zawsze świeże kwiaty na skromnym, epitafium Grace Kelly, chyba najsłynniejszej księżnej Monako. 

Po tragicznej śmierci w 1982 r. jej mąż, książę Rainier III, żył samotnie przez 23 lata, aż do śmierci. Spoczął obok swej ukochanej żony dopiero w 2005 r. 

Książę zyskał przydomek Budowniczy. To dzięki niemu księstwo przeżyło największy rozkwit w swej historii i stało się gospodarczą potęgą.

Ogrody jak z bajki

Klimat Monako sprawia, że rośliny kwitną przez cały rok. Piękne ogrody są tworzone wszędzie, gdzie to możliwe - na specjalnych tarasach lub na dachach. 

Dobrze tu czują się nawet rośliny tropikalne. 

Największymi oazami zieleni są niezwykłe ogrody: Japoński, Saint-Martine oraz Petite Afrique, znajdujący się przed Kasynem.

Port Herkulesa

To najbardziej ekskluzywny port świata. Cumują w nim najpiękniejsze jachty.

W IV w. przybił tutaj statek z chrześcijańskimi uciekinierami z Korsyki. Pochowali oni w pieczarze u wylotu skalnego wąwozu św. Dewotę. Męczennica została uznana później za patronkę Monako i rodu Grimaldich.

Nad jej grobem wznosi się dzisiaj kościół wybudowany w XIX w. 

Wielką atrakcją szlaku spacerowego nabrzeżami jest Promenada Mistrzów. Na niej znajdują się pamiątkowe tablice z odciskami stóp najsłynniejszych piłkarzy na świecie.

Ucieszy nas z pewnością, że wśród takich sław, jak Ronaldo i Pele jest też... Zbigniew Boniek.
DJ

Zobacz także:

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Monako | Sylwester | zabawa | księstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy