Na spacer, rower i wspinaczkę
Zamki, ciekawe legendy, groty, białe skały i widoki, które zapierają dech w piersiach: Jura Krakowsko- Częstochowska to wypoczynek i mnóstwo atrakcji. Nic, tylko pakować plecak i w drogę!
To miejsce, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia, niezależnie od tego, czy będziesz odkrywał je sam, czy całą rodziną. Jura Karkowsko-Częstochowska jest niezwykła ze swoimi malowniczymi dolinkami, skalnymi ostańcami, tajemniczymi jaskiniami oraz imponującą architekturą dawnych zamków warownych. Ale są też zamki, które nie służyły obronie, np. Ogrodzieniec. Warto poznać to miejsce, bo bilet wstępu (podobnie jak w przypadku innych zamków) kosztuje kilka złotych, a przez całe wakacje organizowane są tutaj wieczory z duchami, czyli nocne zwiedzanie zamku.
Inną atrakcją jest Pustynia Błędowska, dzieło dawnych mieszkańców, którzy masowo wycinali lasy na potrzeby górnictwa i hutnictwa. Aby dobrze poznać Ojcowski Park Narodowy, warto poszukać noclegu w Olkuszu, Ojcowie albo Krakowie i stąd ruszać na wycieczki trasami, które liczą łącznie ponad 46 kilometrów.
W leżącej tu pięknej Dolinie Prądnika można podziwiać niesamowite skalne ostańce, np. Skamieniałego Wędrowca, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy oraz Maczugę Herkulesa, na szczycie której znajduje się żelazny krzyż. Upamiętnia on zdobycie skały w 1933 roku. Obecnie wspinaczka na Maczugę Herkulesa jest zabroniona. Jednak to nikogo nie martwi, bo na Jurze jest tyle fantastycznych miejsc, że jest w czym wybierać!
Dojazd: Na Jurę najwygodniej wybrać się samochodem, ale w wiele miejsc dojedziesz też autobusem lub prywatnym busem. Z dworca PKS w Częstochowie kursują autobusy do Lelowa, Janowa i Myszkowa (www.pks-czestochowa.pl). W powiecie myszkowskim autobusem dojedziesz m.in. do Janowa i Żarek, a w powiecie zawierciańskim m.in. do Kotowic, Olkusza, Podlesic i Krakowa.
O tym, gdzie przenocować (nocleg od 30 zł/ os.), zjeść i jak zaplanować aktywny wypoczynek, przeczytacie na stronie: www.jurainfo.pl