Nad magiczną Narwią
Nadnarwiańskie okolice Tykocina to kraina pełna uroku i spokoju. Brzegi rzeki najlepiej zwiedzać z łódki lub kajaka, od strony lądu ciekawie poznawać okolice rowerem lub pieszo. Trud będzie nagrodzony degustacją dań nawiązujących do podlaskich tradycji – pysznej kuchni szlacheckiej, chłopskiej i żydowskiej.
Tykocin. Zamek, synagoga i przysmaki
Małe domki i okazałe świątynie. Tak można określić Tykocin, podlaskie miasteczko nad Narwią. Wokół wytyczonego z rozmachem rynku - kiedyś musiały być tu targi ściągające kupców z całej okolicy - stoją niskie, głównie drewniane domy, ustawione - oryginalnie - dłuższym bokiem do placu.
Nad rynkiem dominuje ogromny barokowy kościół, który wydaje się obejmować ramionami całą wschodnią jego pierzeję. Przed nim pomnik Stefana Czarnieckiego, tego co to "do Poznania po szwedzkim zaborze...". Wzniesiony został w 1763 r. i uchodzi za drugi, po warszawskiej Kolumnie Zygmunta, najstarszy świecki pomnik w Polsce.
W pewnej odległości od rynku znajduje się kompleks zabytków żydowskich, dziś muzeum. Oszczędna z zewnątrz Wielka Synagoga zachwyca bogactwem wnętrza: w centrum stoi wielka, wsparta na kolumnach bima, dalej przykryta ozdobną zasłoną wnęka na Torę - Aron ha Kodesz. Ściany zdobią cytaty ze świętej księgi i fragmenty XVIII-wiecznych fresków. W Małej Synagodze, zwanej też Domem Talmudycznym, prezentowane są judaika. W piwnicy znajduje się restauracja serwująca dania kuchni polskiej i żydowskiej. Ma też uroczy ogródek.
Kiermusy. Sielska wieś z niespodzianką
Dworek w Kiermusach jest miejscem oryginalnym. Położony nad rozlewiskami Narwi, w otoczeniu żywej przyrody oferuje komfortowe noclegi i SPA oraz dania kuchni polskiej i podlaskiej w karczmie, co Rzym się nazywa. Wnętrza urządzone są w nawiązaniu do sarmackich tradycji. Tuż obok, w pogranicznej stanicy znajduje się prywatne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana - reżysera "Potopu". Znajdują się w nim repliki uzbrojenia i organizowane są liczne rekonstrukcje historyczne. W pobliżu pokazowa ostoja żubrów, w której na siedmiu hektarach żyje stadko sprowadzone tu z Białowieży. A w każdą pierwszą niedzielę miesiąca można się wybrać do Kiermus na jarmark staroci i rękodzieła ludowego połączony z degustacją regionalnych potraw.
Pentowo
Ta osada nad Narwią szczyci się tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej. Wokół dworku (hotel) znajduje się ok. 30 zamieszkałych gniazd bocianich na drzewach, budynkach i słupach. Życie ptaków można podglądać z dwu wież obserwacyjnych, z których da się zajrzeć do gniazd z góry. Najciekawiej jest w kwietniu i maju, gdy pojawiają się jaja i wykluwają młode, oraz w lipcu, gdy uczą się latać
Zobacz także: