Nad rzeką Ij

Stolica Holandii to miasto kompletne: ma wspaniałe muzea, przytulne kawiarnie, ekskluzywne sklepy, niezliczone targi i najlepsze ścieżki rowerowe. Amsterdam jest pełen kontrastów, dlatego nigdy się nie nudzi. A kanały sprawiają, że jest też piękny.

Amsterdam - stary kanał
Amsterdam - stary kanał123RF/PICSEL

Nad wodą

Café de Jaren swoją popularność zawdzięcza znakomitemu jedzeniu (pyszna pieczona makrela z rodzynkami, jogurtem i karmelizowaną cebulą), bogatemu bufetowi sałatkowemu, jasnej i cichej części wydzielonej dla czytających książki, ale przede wszystkim przychodzi się tutaj posiedzieć z kawą na tarasie lub balkonie i popatrzeć na wodę.

Inną bardzo popularną "miejscówką" z widokiem na kanał jest Hannekes Boom na brzegu Oosterdok, nieopodal głównego dworca kolejowego. Swobodna atmosfera, szeroki wybór piw i świeże dania z grilla - to tutaj.

Klasyka kina

Otwarty w kwietniu 2012 roku instytut filmowy EYE szybko stał się wizytówką Amsterdamu. Jego projekt entuzjastycznie przyjęła zarówno prasa, jak i sami mieszkańcy stolicy Holandii. Wewnątrz mieszczą się sale kinowe, muzeum, kawiarnie, restauracje, sale konferencyjne oraz specjalne kabiny, w których można samotnie - w ciszy i spokoju - obejrzeć jeden z tysięcy klasyków filmu zebranych w archiwum.

Filmmuseum otwarte jest do późna w nocy, a latem najtłoczniej jest na tarasach ciągnących się wokół budynku. Tego miejsca nie można przegapić.

Wioski historyczne

W Amsterdamie zwykle zwiedzanie zaczyna się na południowym brzegu zalewu IJ, nazywanego przez miejscowych rzeką. Północny przez lata był uważany przez turystów za nieciekawy. Nieprawda! Do Noord najłatwiej dostać się darmowym promem (kursują i w nocy). To tam stoją EYE i Tolhuistuin, gdzie odbywają się koncerty, oraz wieża A’DAM, w której mieszczą się modne bary i nocne kluby.

Najciekawsze są jednak urokliwe wioski historyczne (Nieuwendam, Ransdorp i Zunderdorp) z tradycyjnymi drewnianymi domkami - idealne do zwiedzania pieszo lub rowerami.

Plac z muzeami

Będąc w Amsterdamie, nie można nie odwiedzić choć jednego z licznych i arcyciekawych muzeów. Jest to o tyle proste, że trzy najważniejsze znajdują się w obrębie placu Muzealnego (Museumplein). Rijksmuseum jest najbardziej imponujące - otwarte po latach renowacji, prezentuje dzieła sztuki, które odzwierciedlają 800 lat historii Holandii.

Obok stoi jedno z popularniejszych na świecie Muzeum van Gogha. A że nazwa zobowiązuje, ma ono największy zbiór prac artysty: ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów. Trzeci punkt wycieczki to Stedelijk, wspaniałe, specjalistyczne muzeum poświęcone sztuce współczesnej i wzornictwu.

Na amsterdamskich mostach możnaa zostawiać rowery na noc
Na amsterdamskich mostach możnaa zostawiać rowery na noc123RF/PICSEL

Na zakupy

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką zauważa się w mieście, to jak stylowo noszą się amsterdamczycy. Wielu z nich na zakupy jeździ do De Pijp, czyli starej dzielnicy łacińskiej - kiedyś robotniczej, dziś znanej z niezliczonej ilości butików i ulicznych targów.

Kupić tu można wszystko, czego dusza zapragnie: ubrania, rośliny doniczkowe, sukna, tapety i biżuterię wykonaną przez lokalnych złotników. Zajrzeć warto do dwupoziomowego, ale nieprzytłaczającego domu handlowego Hutspot, a także wybrać się na Albert Cuyp Markt, największy targ w całej Holandii.

Najlepszy widok

Oude Kerk, czyli kościół stary, jest najstarszym budynkiem w całym Amsterdamie. Na początku XIV wieku znany był jako kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja, dziś często odbywają się tutaj wystawy i koncerty. Jego umiejscowienie też jest zaskakujące - stoi w centrum dzielnicy czerwonych latarni, o reputacji, której chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości, szybko rozwieje je stojący przed kościołem pomnik przedstawiający prostytutkę. W Oude Kerk pochowana jest Saskia, żona Rembrandta, a z wieży kościelnej rozciąga się jeden z najlepszych widoków na miasto.

Jedź!

Dawna zajezdnia tramwajowa przerobiona na gastronomiczny raj z przysmakami z różnych zakątków świata. W Foodhallen można kupić świeże warzywa, owoce i sery, ale także zjeść na miejscu: wietnamskie spring rollsy w papierze ryżowym, mezedes, czyli greckie zakąski, burgery z argentyńskiej wołowiny i tradycyjne holenderskie krokiety z mięsem (bitterballen).

Centralną część hali stanowi długi wspólny stół, wokół którego ustawiono masę mniejszych. Warto wypić drinka w jednym z barów oraz wejść na piętro, gdzie jest trochę spokojniej i ma się świetne miejsce obserwacyjne.

Tradycyjne holenderskie wiatraki w pobliżu Amsterdamu
Tradycyjne holenderskie wiatraki w pobliżu Amsterdamu123RF/PICSEL

Broszka

Sklep Frozen Fountain zajmuje dwa budynki przy kanale Prinsengracht i w ofercie ma nowoczesne meble oraz akcesoria autorstwa zarówno uznanych projektantów, jak i początkujących twórców. Kupić tu można dekoracje z kolorowego filcu Claudy Jongstra oraz tradycyjną broszkę Zeeuwse knoop, której wzór wywodzi się z ozdobnych XVIII-wiecznych guzów.

Ci, którzy wolą przedmioty z historią, powinni wybrać się do Neef Louis Design oraz Van Dijk en Ko, gdzie sprzedaje się rzeczy używane, ale piękne: lampy, dywany, a nawet zabytkowe sanie.

Michał Kukawski

Twój Styl 3/2017

Amsterdam. Co warto zobaczyć w stolicy Holandii? Styl.pl
Twój Styl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas