Reklama

Reklama

Najciekawsze miejsca w Mediolanie

Ta prawie półtoramilionowa metropolia położona jest w północnej części Włoch i w skali całego kraju pełni funkcję motoru napędowego gospodarki. Z tego też powodu zaskoczy cię z pewnością jak szybko i intensywnie żyją mieszkańcy tego miasta. To miejsce szczególnie godne polecenia dla kogoś, kto nie ma w planach zwiedzania tak przewidywalnego jak np. w przypadku Rzymu czy Wenecji.

Najciekawsze zabytki Mediolanu

Spacerując po mieście, ciężko nie odnieść wrażenia, że mnogość stylów, prądów i rozwiązań architektonicznych jest nietypowa i jednocześnie zachwycająca. Z pewnością będziesz oczarowany niespotykanym poczuciem estetyki w kontekście prezentacji poszczególnych budynków z zewnątrz. Ich fasady łączą ze sobą majestat starszych stylów z powiewem nowoczesności. 

Rzecz jasna obok mocno rozbudowanej infrastruktury metropolii rodem z XXI wieku (giełda, banki, korporacje itd.) do dziś pozostało w Mediolanie sporo obiektów zabytkowych, przede wszystkim z zakresu architektury sakralnej. Nie sposób przeoczyć monumentalnej katedry mediolańskiej, której wnętrze podzielone zostało na aż pięć naw. 

Reklama

W środku znajduje się także specjalna winda przeznaczona dla turystów, dzięki której będziesz miał okazję rozejrzeć się po okolicy z samego dachu świątyni. Bez problemu dostrzeżesz budynki, które również powinieneś odwiedzić. 

Mowa o kościołach Santa Maria Delle Grazie czy pod wezwaniem Św. Ambrożego zlokalizowanym przy słynnym Piazza Sant'Ambrogio. Z kolei w dawnym zamku należącym do rodziny Sforzów mieści się obecnie mediolańskie muzeum.

Kultura

W mieście regularnie od lat odbywają się znane w Europie targi mediolańskie, których prestiż powoli sięga także za ocean. W obrębie metropolii znajdują się dwa nowoczesne centra wystawowe, które mogą pomieścić setki a nawet tysiące wystawców z całego Świata. Tematyka targów jest bardzo różnorodna - od przemysłu ciężkiego, przez konsumpcję, po produkty informatyczne. 

Także każdego roku w okolicach 7 grudnia rozpoczyna się wielkie święto dla wszystkich mieszkańców Mediolanu - Dzień Świętego Ambrożego, który w mieście jest otoczony od lat szczególnym kultem. Zazwyczaj celebracje nie ograniczają się do jednego dnia i ciągną się nawet cały tydzień. 

Huczne obchody Dnia Świętego Ambrożego poprzedzone są inną imprezą na skalę europejską. W listopadzie co roku odbywa się Milan Jazz Festival. To z kolei wielkie święto dla wszystkich miłośników tego gatunku muzyki. Przez kilka dni do miasta przyjeżdżają najwięksi jazzmani żeby dać koncert i oddać się swojej pasji.

Rozrywka

Mediolan zawsze bardzo dobrze przygotowany jest na przyjęcie mas turystów, którzy co roku odwiedzają miasto nie tylko ze względu na zabytki czy modne zakupy, ale także w poszukiwaniu mocnych wrażeń. To ogromne miasto każdemu ma coś do zaoferowania. Co wieczór, gdy zachodzi słońce Mediolan zamienia się w centrum imprez, dyskotek i zabaw. 

Podczas tak zwanej pory "aperitivo" ceny w restauracjach, pubach i klubach drastycznie spadają, co pozwala turystom jak i stałym mieszkańcom oddać się zabawie do białego rana. 

Jeżeli interesuje cię naprawdę niezapomniana nocna przygoda w mediolańskich lokalach, polecamy wizytę w modnej dzielnicy Navigli z niezliczoną ilością klubów i dyskotek. Z pewnością się nie zawiedziesz!

Mediolański sport

Jeżeli jesteś fanem sportu to z pewnością kojarzysz Mediolan tylko i wyłącznie z jedną dyscypliną - piłką nożna. I nie ma się co dziwić. Miasto jest siedzibą dwóch klubów, które swoimi osiągnięciami zasłużyły na miejsce w gronie najlepszych drużyn piłkarskich z całego Świata - Inter Mediolan i A.C. Milan. 

Rywalizacja pomiędzy tymi dwoma obozami jest widoczna w mieście praktycznie na każdym kroku więc musisz pamiętać, że rozmową na ten temat możesz w łatwy i szybki sposób zrazić do siebie mieszkańca Mediolanu. Za każdym razem gdy wymienione zespoły spotykają się na boisku całe miasto pustoszeje a absolutnie wszyscy kierują się w stronę stadionu, który również jest już swego rodzaju legendą. 

Nawet jeśli nie pasjonujesz się na co dzień piłką nożną to widok San Siro powinien zrobić na tobie oszałamiające wrażenie. To od lat jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych nie tylko w Europie ale i na Świecie. Jego potęgę możesz uświadomić sobie licząc wszystkie miejsca siedzące na stadionie. Jest ich ponad 85 tysięcy! Bez wątpienia piłka nożna jest włoskim sportem narodowym.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy