Najlepsze plaże Portugalii

Ze względu na długą linię brzegową, Portugalia posiada setki różnorodnych plaż: od piaszczystych kąpielisk, przez urocze zatoczki, po odludne miejsca w pobliżu dzikiej przyrody. Można tu także znaleźć tętniące życiem kurorty, plaże dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych czy spoty będące wyzwaniem dla surferów.

Praia de Vale do Lobo, Algarve, fot. Vale do Lobo
Praia de Vale do Lobo, Algarve, fot. Vale do Lobomateriały prasowe

W Polsce pogoda staje się już chłodniejsza, zatem miłośnicy błogiego plażowania zaczynają z tęsknotą zerkać w kierunku cieplejszych kierunków turystycznych. Dobrym miejscem na tego typu odpoczynek jest Portugalia. Kraj ten może się pochwalić 315. plażami i 17. przystaniami, którym przyznano Błękitną Flagę (Blue Flag), czyli oznaczenie gwarantujące czystość i bezpieczeństwo tych miejsc. Jeśli doda się do tego smakowitą kuchnię z owocami morza, przyjaznych ludzi i ceny korzystniejsze niż w innych popularnych, europejskich destynacjach, to Portugalia staje się oczywistym wyborem.

Długie i piaszczyste

Najwięcej złocistych plaż ciągnie się wzdłuż wybrzeża regionu Algarve, dzierżącego prestiżowy tytuł najlepszej europejskiej destynacji plażowej "Europe's Leading Beach Destination" przyznawanej przez World Travel Awards. Błękitną Flagę uzyskało aż 88 tutejszych kąpielisk oraz 4 mariny (Albufeira, Lagos, Portimão i Vilamoura). Do najpopularniejszych, długich plaż Algarve zalicza się ponad 4-kilometrową Meia Praia w Lagos (dobra infrastruktura: duży parking, bary i toalety, można wynająć sprzęt do sportów wodnych) oraz spokojną, 3-kilometrową Praia da Falésia w Albufeira (z dwoma przylegającymi kąpieliskami osiąga nawet 6 km długości), podziwianą za wyjątkowe, czerwono-białe klify. Mniej znane, a przez to zapewniające większą prywatność, są Praia do Alvor Poente w okolicach Aljezur oraz Praia Grande de Pêra przy Armação de Pêra.

Warto odwiedzić jedne z najlepszych plaż 2016 roku według organizacji European Best Destinations: Praia de Armação de Pêra w Algarve oraz mało znaną, ale czarującą wysepkę Berlenga Grande (ok. 10 km od Peniche, w okresie wakacyjnym kursuje tam statek).

Praia de Vilamoura, fot. Algarve Tourism
Praia de Vilamoura, fot. Algarve Tourismmateriały prasowe

Na uwagę zasługuje również piękna, ok. 9-kilometrowa Praia Dourada na południowym wybrzeżu wyspy Porto Santo. Jest to jedyna naturalna, piaszczysta plaża na całym archipelagu Madery, a jej drobny i gładki piasek oraz czyste, turkusowe wody oceanu są bogate w jod, wapń i magnez, co daje im właściwości terapeutyczne. Łatwo znaleźć tu spokojny kącik, by wypocząć w pięknym otoczeniu.

Na północy Portugalii warto zajrzeć na malowniczą Praia de Moledo (niedaleko granicy z Hiszpanią) oraz Praia de Miramar i Praia do Senhor da Pedra w Vila Nova de Gaia z charakterystyczną kapliczką Capela do Senhor da Pedra, stojącą tuż nad brzegiem morza. O zachodzie słońca, budyneczek ten wygląda niezwykle tajemniczo.

W Centro najbardziej intrygującą plażą jest Praia da Costa Nova (niedaleko Aveiro). Wizytówką tego miejsca są drewniane domy pomalowane w białe i kolorowe paski. Natomiast Lizbończycy cenią sobie malowniczą plażę Praia da Adraga oraz Praia das Maçãs niedaleko Sintry.

Alentejo również może się poszczycić licznymi, piaszczystymi plażami. Najbardziej imponujący jest 60-kilometrowy odcinek wybrzeża, od Sines aż po Tróia. To tutaj znajduje się Praia da Comporta (duży parking, punkty gastronomiczne) czy Praia da Zambujeira do Mar. W okolicy tej ostatniej co roku w sierpniu odbywa się festiwal muzyczny MEO Sudoeste.

Urocze zatoczki

Sporo uroczych zakątków można znaleźć w okolicy Lagoa i Lagos. Tutejsze pasiaste, żółto-rdzawe, wapienne klify są typowe dla Agarve. Najpopularniejsze z plaż tego typu to Praia da Marinha, z charakterystycznymi łukami i grotami wydrążonymi w skale przez fale oceanu, oraz pobliska Praia de Benagil, niedaleko której znajduje się słynna jaskinia Algar de Benagil. Grota jest dostępna wyłącznie od strony oceanu, ale można wynająć motorówkę, by ją zwiedzić. Wyprawę najlepiej zaplanować tak, by zdążyć wrócić przed przypływem, ponieważ wtedy zmniejsza się wejście do jaskini.

Za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie uznawana jest plaża oraz przylądek Ponta da Piedade, pełen małych zatoczek i grot, które warto obejrzeć zarówno z klifu, jak i podczas rejsu motorówką prowadzoną przez tutejszych mieszkańców. W okolicy znajduje się też ujmująca Praia Dona Ana w Lagos.

W przypadku plaż z wysokimi klifami, należy pamiętać, by trzymać się w bezpiecznej odległości od ich ścian, ponieważ zdarza się niekiedy, że pod wpływem erozji osuwają się tam kamienie.

Centra życia towarzyskiego

Jeśli ktoś nie wyobraża sobie wakacji bez dobrej zabawy, powinien rozważyć przyjazd do Cascais i Estoril. To dwa kosmopolityczne ośrodki, od lat cieszące się zainteresowaniem arystokratów i celebrytów. Bywali tu m.in. Ian Fleming, Orson Welles, David Cameron, Bryan Adams, Seal czy Teri Hatcher. Typowy dla tych kurortów klimat ma plaża Praia da Conceição, z charakterystycznym pałacem Palácio dos Duques de Loulé górującym nad kąpieliskiem, oraz Praia do Tamariz, leżąca w pobliżu słynnego hotelu Palácio Estoril oraz imponującego fortu Forte da Cruz. Fort ten można wynająć na wesele lub inną prywatną uroczystość. Po drugiej stronie przylądka Cabo Raso znajduje się Praia do Guincho, gdzie kręcono sceny do filmu o Jamesie Bondzie "On Her Majesty’s Secret Service".

 Vila Praia de Ancora fot. CC BY-NC-ND - C.M. Caminha
Vila Praia de Ancora fot. CC BY-NC-ND - C.M. Caminhamateriały prasowe

Popularnym ośrodkiem wypoczynkowym w Algarve jest Portimão. Prócz pięknej plaży Praia da Rocha jest tu wiele barów, kawiarni i dyskotek.

Wielu miłośników plażowania może pozazdrościć mieszkańcom Porto. Wystarczy, że przejadą kilka przecznic, by móc cieszyć się ciepłym piaskiem i falami oceanu, np. na Praia do Molhe, tuż przy romantycznej pergoli Pérgula da Foz.

Na ciekawych towarzyszy rozmów można liczyć na Azorach w pubie Peter's Cafe Sport  w Horta (wyspa Faial), do którego od niepamiętnych czasów przychodzą żeglarze z całego świata, a za nimi - rzesze turystów. W pubie oferowane są rejsy po oceanie, podczas których można obejrzeć wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku. Zaledwie 5 km od Horty znajduje się wyjątkowa Praia do Almoxarife (parking, punkty gastronomiczne), z ciemnym, wulkanicznym piaskiem i doskonałym widokiem na sąsiednią wyspę i wulkan Pico. Na wyspie Faial dużą popularnością cieszą się też naturalne, skalne baseny Piscinas Naturais do Varadouro, które powstają podczas odpływu (zapewniona opieka ratownika, toalety, prysznice i bar). Kąpiel w takim miejscu zapewnia piękne widoki na okolicę i niezapomniane wrażenia. Podobne baseny w skałach wulkanicznych znajdują się także w Porto Moniz na północnym wybrzeżu Madery.

Relaks wśród przyrody

Osoby, które preferują spokojne, odludne miejsca i kontakt z przyrodą docenią blisko 10-kilometrową plażę Praia da Ilha da Barreta (Praia da Ilha Deserta) o czystej, przejrzystej wodzie. Plaża ciągnie się wzdłuż Parku Naturalnego Ria Formosa  w pobliżu Faro, uznanego za jeden z 7. Cudów Natury Portugalii. Park ten, obejmujący liczne kanały, wysepki, bagna i plaże, tworzy zróżnicowany ekosystem przyciągający wiele gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków. Mieszka tu m.in. modrzyk nadzwyczajny (symbol parku), flamingi, koniki morskie czy żółwie. Niektóre z tych zwierząt można zobaczyć na Praia da Ilha da Barret, która pełni rolę bufora ochronnego między oceanem a parkiem. Na plażę można się dostać wyłącznie drogą morską - w sezonie letnim regularnie kursują tu promy (podróż trwa ok. 20 min.). Praia ma podstawowe udogodnienia: restaurację i toalety.

Na uwagę zasługuję również Praia do Monte Clérigo w pobliżu miejscowości Aljezur. Podczas odpływu ocean ukazuje turystom rozmaite morskie zwierzątka, m.in. kraby, rozgwiazdy, ławice małych rybek, ukwiały czy jeżowce, uwięzione chwilowo w skalnych basenach. To dobre miejsce na małą lekcje biologii dla dzieci.

Plaża Praia do Portinho da Arrábida niedaleko Setúbal, z białym piaskiem i błękitno-zieloną wodą, jest idealnym miejscem do nurkowania. Plaża jest częścią Parku Naturalnego Serra da Arrábida (obowiązuje tu zakaz łowienia ryb), więc można liczyć na bogatą, podmorską florę i faunę.

Cabedelo, Viana do Castelo fot. Credit CC BY-NC-ND CM Viana do Castelo
Cabedelo, Viana do Castelo fot. Credit CC BY-NC-ND CM Viana do Castelomateriały prasowe

Plaże dla osób o ograniczonej mobilności

Portugalia, dzięki programowi "Praia Acessível - Praia para Todos!" ("Plaża dostępna - Plaża dla wszystkich!") może się poszczycić już 209. plażami z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Plaże tego typu można znaleźć wzdłuż całego wybrzeża Portugalii. Wszystkie kąpieliska, które otrzymały ten tytuł, muszą być nadzorowane przez ratownika, posiadać zarezerwowane miejsca parkingowe, łatwe zejście do kąpieliska oraz odpowiednie szlaki na samej plaży. Zdecydowana większość z nich posiada również specjalne wózki plażowe (cadeira anfíbia), które umożliwiają kąpiel w oceanie.

Na liście "dostępnych" plaż znajdują się zarówno popularne miejsca, takie jak Praia da Batata i Meia Praia w Lagos, Praia da Rocha w Portimão, Praia de Vilamoura, Praia de Vale do Lobo, Praia da Conceição w Cascais czy Praia do Tamariz w Estoril, jak również mniej znane, ale nie mniej urocze Praia do Alvor Poente czy Praia do Monte Clérigo w okolicach Aljezur.

Wyzwanie dla surferów

Zachodnie portugalskie wybrzeże cechuje silny, atlantycki wiatr oraz wysokie fale, które przyciągają miłośników surfowania. Można tu znaleźć spoty o różnym poziomie trudności. Profesjonalni zawodnicy najczęściej odwiedzają Praia Supertubos w Peniche z falami sięgającymi nawet 3 metry wysokości. To tutaj odbywają się międzynarodowe zawody Rip Curl Pro Portugal (w połowie października). Najlepszych surferów można też zobaczyć w Cascais na plażach Praia do Guincho (1- do 3-metrowe fale) oraz Praia de Carcavelos (1- do 2-metrowe fale), i to nie tylko podczas konkursu Cascais Billabong Pro (przełom września i października). Najwyższe fale w Portugalii, ale i na świecie, sięgające prawie 24 metry, odnotowano jednak w niewielkim miasteczku portowym Nazaré (na północ od Peniche). Rekord Guinessa należy do Amerykanina Garretta McNamara, który w 2012 roku surfował tutaj na największej fali w historii.

Styl.pl/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas