Reklama

Reklama

Najpiękniejsza z greckich wysp

To bardzo popularny wśród Polaków kierunek letnich podróży. Piękne plaże, morze, przepyszna kuchnia i słońce to zaledwie kilka z wielu zalet kreteńskich wakacji.


Kreta to największa z wysp Grecji - ma powierzchnię ponad 8 tys. km kwadratowych - i jest piątą co do wielkości wśród wszystkich wysp śródziemnomorskich. Jej rozmiary sprawiają, że jest trudna do zwiedzania - atrakcji jest mnóstwo, ale odległości spore.

Można na wschód...

Oczywiście nie sposób podczas krótkiego urlopu zobaczyć wszystkie miasta oraz zabytki, ale przygotujcie sobie plan miejsc wartych zwiedzenia. Jednym z nich jest miasteczko Agios Nikolaos leżące w środkowo-wschodniej części wyspy.

Jego początki sięgają III wieku p.n.e. W XIII w. zdobyli je Wenecjanie i wznieśli w nim twierdzę. Do dziś nic po niej nie zostało, ale warto przejść się nad brzegiem jeziora Voulismeni jednego z dwóch, obok Kournas, słodkowodnego akwenu na Krecie. Podobno kąpała się w nim bogini Atena. Położenie miasteczka sprawiło, że nazywane jest greckim Saint-Tropez i nie ma  w tym określeniu cienia przesady.

Reklama

10 km od Agios na wysokości 375 m n.p.m. leży Kritsa. To jedna z najstarszych kreteńskich osad słynąca z przepięknych wyrobów tkackich. Zapuszczając się w jej wąskie uliczki, można poczuć klimat prawdziwej greckiej wsi.

...albo na zachód

Jeśli nie jesteście zwolennikami podróży po górskich serpentynach (choć widoki zapierają dech w piersiach), wybierzcie zachodnią część wyspy. Punktem obowiązkowym jest Knossos z ruinami minojskiego pałacu, ale zdecydowanie warto ruszyć dalej. Rethymnon i Chania z architektonicznymi śladami dawnego panowania Wenecjan i Turków dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń.

JBJ

Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje