Nasze skarby: Żuławy
W urokliwej delcie królowej polskich rzek
Ciągną się od Malborka po Gdańsk i Elbląg. Żuławy to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. W przeszłości bagna i widmo zalania przez występującą z brzegów Wisłę odstraszały potencjalnych osadników.
Zmieniło się to w XVI wieku za sprawą przybyszów z Holandii, którzy zaczęli osuszać podmokłe tereny. To właśnie oni wykopali setki kilometrów kanałów, zbudowali mosty, usypali tamy, postawili wiatraki poruszające urządzenia odwadniające i zmienili połacie delty w urodzajne pola. Można powiedzieć, że Holendrom Żuławy zawdzięczają charakterystyczny krajobraz, który tak zachwyca przyjeżdżających tu turystów.
Jedną z nowych atrakcji regionu jest szlak wodny Pętla Żuławska. Liczy sobie 303 kilometry i można go przepłynąć kajakiem, jachtem lub łodzią. A po drodze podziwiać zabytki, np. legendarny krzyżacki zamek w Malborku, w Gorzędzieju górujący na skarpie kościół, w którym zatrzymał się św. Wojciech w czasie swej podróży do Prus.
W Rybinie są dwa mosty podnoszone i kolejowy most obrotowy. Warto też podjechać do Piekła, które znajduje się 3 kilometry od słynnej śluzy Biała Góra. I wcale nie chodzi o jakieś diabelskie
Zwodzony most w Drewnicy umożliwia wodniakom żeglowanie po rzece Szkarpawie. atrakcje, tylko o pyszne marcepanowe ciasteczka w kształcie serc, które tam właśnie się wypieka. Są tak wyjątkowe, że wpisano je na listę produktów tradycyjnych.
Wart zobaczyć
Śluza Biała Góra to wspaniały zabytek hydrotechniki. Wybudowano ją po to, by uregulować stan wody rzek Nogat i Liwa, a także oddzielić Nogat od Wisły. Do 1939 roku miejsce to było również ważnym punktem na mapie - biegła tędy granica Polski, Niemiec (Prus Wschodnich) i Wolnego Miasta Gdańska.
Przez lata uważano, że najniżej położony punkt znajduje się w miejscowości Raczki Elbląskie. Depresja wynosi tam 1,8 metra poniżej poziomu morza. Najnowsze badania wykazały jednak, że jeszcze niżej, także na Żuławach, leży wioska Marzęcino - 2,07 metra poniżej poziomu morza. Informuje o tym słup wyznaczający najniżej położony punkt w naszym kraju.
Wizytówką regionu są charakterystyczne domy podcieniowe. Początkowo podcienie, czyli wysunięte piętro oparte na drewnianych filarach, pełniło funkcję magazynu. Z czasem zaczęto je wykorzystywać jako dodatkową izbę mieszkalną. Jedne z ładniejszych możemy podziwiać w wioskach: Żuławki, Trutnowy i Miłocin.