Niezwykłe sposoby pochówku na całym świecie

Bogate grobowce oszałamiające przepychem czy skromne mogiły porośnięte trawą? Ludzkość od tysiącleci szuka najlepszego sposobu przejścia „na drugą stronę” i wygodnego urządzenia się na tamtym świecie. Z jakim rezultatem?

123RF/PICSEL

Niezwykłe sposoby pochówku na całym świecie

Etruskie kurhany, Cerveteri, Włochy

Od Szwecji po Japonię, kurhany występują niemal na całym świecie. Kopiec z komorą grobową był popularnym sposobem pochówku przede  wszystkim w neolicie, ale nie tylko. Nowoczesny kurhan powstał w miejscowości Karniowice w 2003 roku z inicjatywy miejscowego proboszcza.
Tego typu grobowce były też charakterystyczne dla kultury etruskiej. W miejscowościach Cerveteri i Tarquinia w pobliżu Rzymu znajdują się wspaniałe etruskie nekropolie.
Słyną przede wszystkim z pięknych fresków zdobiących wnętrza komór grobowych. Pomieszczenia były też bogato wyposażone w liczne przedmioty, które miały zapewnić zmarłym odpowiedni komfort i poziom życia po śmierci.
Piramidy w Meroe, Sudan

Na ekstrawaganckie pochówki mogli pozwalać sobie przede wszystkim władcy i od zawsze z tego przywileju korzystali. Trzeba przyznać, że egipscy faraonowie zawiesili poprzeczkę na tyle wysoko, że trudno z nimi konkurować. Jednak choć charakterystyczne  widoczki z Egiptu zna każde dziecko, nie wszyscy wiedzą, że nie są to jedyne piramidy na świecie.
Mniej okazałe, ale niezwykle interesujące, piramidy znajdują się na królewskich nekropoliach w Meroe. To zabytki po potężnym starożytnym królestwie Kusz. Piramid jest tu ponad sto, najwyższe osiągają 30 m wysokości. Wiele z nich było bogato wyposażonych, ale skarby zostały już dawno rozgrabione. Same piramidy też powoli popadają w ruinę.
Sudan jest państwem borykającym się z wieloma problemami, ze względu na zagrożenie terroryzmem i porwaniami turyści rzadko tu zaglądają. Smukłe budowle z Meroe pozostają w cieniu okazałych piramid z Gizy, a nawet swoich schodkowych kuzynek z Ameryki Środkowej.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas