Reklama

Reklama

Od Ustki do Darłowa

Dlaczego polski Bałtyk jest najpiękniejszym morzem? Nigdzie w Europie nie ma takich piaszczystych plaż, ciągnących się po horyzont…

Darłowo. Plaża i tajemniczy zamek

Darłowo jest malowniczym miasteczkiem położonym na Pomorzu Środkowym. To jedno z najstarszych miast w regionie i jedno z najchętniej wybieranych na wakacyjne pobyty i wycieczki. Centrum miasta znajduje się w odległości około trzech kilometrów od brzegu morza. Stoi w nim wielkie zamczysko, które zbudował pomorski książę Bogusław V z rodu Gryfitów. To jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki. Znajduje się w nim muzeum. Ciekawostką zbiorów jest eksponowane przy wejściu na sale wystawowe spreparowane dwugłowe cielę, które przyszło na świat w 1917 roku w Janiewicach koło Sławna. 

Reklama

Nadmorską dzielnicą miasta jest Darłówko, wczasowisko i kurort położony po dwu stronach Wieprzy spiętej mostem zwodzonym. Jego otwieranie i zamykanie stanowi dużą atrakcję. Jest tam ładna plaża, a nad nią góruje latarnia morska. Latem obie części miasteczka połączone są kursującym po rzece tramwajem wodnym. Z portu wypływają statki wycieczkowe w 40-minutowe rejsy po morzu, a na całodzienną wyprawę można wybrać się na duńską wyspę Bornholm. W Darłówku organizowane są imprezy plenerowe, choćby Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych (1-7 lipca).

Ustka. Idealna na wakacje rodzinne

Zaczęło się od zimnych i gorących kąpieli w morskiej wodzie. Walory klimatu docenił też sam Otto von Bismarck, żelazny kanclerz zjednoczonych Niemiec, który zwykł spacerować tu wzdłuż plaży. Ustka od dwustu lat jest modnym kurortem i czynnym uzdrowiskiem, opartym o kąpiele solankowe i borowinowe. Zabytkowy budynek zakładu przyrodoleczniczego służy kuracjuszom do dziś. W centrum zobaczymy sporo starych budynków z tzw. muru pruskiego. Centrum życia stanowią okolice portu z latarnią morską i falochronami, które pełnią rolę spacerowego mola. Na szczycie latarni jest platforma widokowa. W okolicy usytuowało się wiele knajpek, a tutejsze ryby nie mają sobie równych. Po drugiej stronie kanału kuszą Bunkry Bluechera.

Czołpino

Głównymi atrakcjami wykonanymi ręką człowieka w Czołpinie są latarnia morska i oddalona od niej o ok. kilometr osada latarników. Ale zajrzeć tu warto ze względu na przyrodę. Pobliska wydma Czołpińska jest jedną z ciekawszych i dostępnych dla pieszych turystów na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. A poprowadzona częściowo po pomostach ścieżka dydaktyczna "Latarnia" przybliża niezwykłe środowiska leśne nadmorskiego boru. 

Zobacz także:


Świat & Ludzie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy