Oto pięć najbardziej klimatycznych miejsc na nocleg w Polsce. Bliżej natury, ale z klasą

Wilgoć, mróz, owady, brak sanitariatów i prądu - te i inne uroki nocowania na łonie natury wymieniają jednym ciągiem przeciwnicy takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Ale kto powiedział, że camping musi wyglądać właśnie tak? W Polsce mamy mnóstwo obiektów, które oferują klimatyczne noclegi na łonie natury w bardzo wysokim standardzie.

Glamping to słowo powstałe z połączenia campingu i glamour
Glamping to słowo powstałe z połączenia campingu i glamour123RF/PICSEL

Glamping to słowo, które powstało z połączenia "campingu" oraz cieszącego się niezbyt dobrą sławą "glamour". Nie chodzi tutaj jednak o obozowanie dla rozpuszczonych snobów z wyższych sfer.

Glamping oznacza relaks w ciszy i otoczeniu przyrody, w trochę lepszych warunkach niż przeciekający namiot wujka Zbyszka. W klimatycznych jurtach, domkach sferycznych, nadrzewnych chatkach czy tematycznych wioskach.

Domki sferyczne

Domki sferyczne stały się jednym z symboli glampingu. Lekkie konstrukcje o kształcie przekrojonej na pół kuli lub wielkiej bańki mogą przywodzić na myśl obrazki w filmów z gatunku science-fiction. Futurystyczny sznyt nie przeszkadza w funkcjonalności.

Domki takie są odporne na warunki atmosferyczne, bardzo często są także ogrzewane, więc korzystać z nich można cały rok. Nie wspominając o pełnym wyposażeniu w łóżka, meble, fotele, biurka, a nawet wanny.

Największym atutem kopuł są panoramiczne okna, dające przepiękne widoki. Właściciele oferujący wynajem takich domków zawsze starają się ustawić je w miejscu, z którego oglądać można malownicze krajobrazy. W nocy takie rozwiązania pozwala dosłownie spać pod gwiazdami.

Domki sferyczne biją rekordy popularności na całym świecie
Domki sferyczne biją rekordy popularności na całym świecie123RF/PICSEL

Ostatnio pojawiło się u nas sporo obiektów z domkami i namiotami sferycznymi. wBańce, N-Glamping czy Vegan House to tylko niektóre z nich.

Jurty

Jurty to duże, okrągłe namioty, w przeszłości wykorzystywane przez ludy mongolskie i tureckie, kojarzone nieprzypadkowo z dziki stepami Azji. Pierwotnie pokryte bywały skórami lub wojłokiem - rodzajem filcu.

Dzisiaj co prawda nikt nie używa takich materiałów do konstrukcji jurt, ale można za to spotkać je w Polsce, wynająć i spędzić w nich noc. Część z nich to oryginalne namioty sprowadzone znad Bajkału.

Wewnątrz najczęściej urządzone są raczej na poziomie majętnego tatarskiego chana, aniżeli ubogiego mongolskiego pasterza. W obiektach tego typu znajdziemy wygodne, luksusowe łóżka, kuchnie, ocieplane ściany i oczywiście oświetlenie oraz dostęp do elektryczności. W końcu to camping w wersji glamour.

Noclegi w jurtach oferują takie miejsca jak Buczynowe Jurty, Izera Glamping, Domy Słońca, Chutor Dzikie Łąki, 4Rest Camp.

Wraca moda na wyroby emaliowaneŁukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz Piątek, Łukasz PiątekStyl.pl

Domki na drzewach

Każdy w dzieciństwie marzył o własnym domku na drzewie. W Polsce działa niejeden ośrodek, w którym choć na chwilę można te marzenia spełnić.

Domki, w których można nocować różnią się od tych, które kojarzymy z amerykańskich filmów. Zamiast pozbijanych z desek szop, mamy do dyspozycji często nowoczesne jednostki mieszkalne, zawieszone kilka metrów nad ziemią w sercu spokojnego lasu.

Niektóre z nich zbudowane są naprawdę wysoko, a spiczaste dachy przywodzą na myśl klasyczne, wiejskie chatki. Inne zaprojektowane są bardziej w klimacie skandynawskich samotni, gdzie Szwedzi czy Norwegowie praktykują swoje hygge.

Aby spędzić noc w domku na drzewie, można odwiedzić Przystanek na drzewach w Karpaczu albo Grzywaczówkę.

Glamping zyskał na popularności w czasie pandemii
Glamping zyskał na popularności w czasie pandemii123RF/PICSEL

Wioski tematyczne

A gdyby tak wyjechać nie w leśną głuszę, a uciec z miasta do wioski, która w całości stworzona została dla relaksu i spędzania wolnego czasu? Nasi pomyśleli również o tym.

W kilku punktach kraju rozmieszczone są osady turystyczne, każda ze swoim motywem przewodnim. Niektóre z nich potrafią zaskoczyć, gdyż nie spodziewalibyśmy się nad Wisłą akurat takiego klimatu.

Chyba najsłynniejszą jest Wioska Lapońska Kalevala. W Borowicach, niedaleko Karpacza, Polacy mogą poczuć się jak w Finlandii. Nocuje się tam w przestronnych namiotach na ziemi lub namiotach zawieszonych nad ziemią.

Do tego dwie oryginalne, fińskie (a jakże!) sauna i coś dla najmłodszych, czyli domek muminków. Jakby tego było mało, pomiędzy tym wszystko przechadzają się... prawdziwe renifery.

Namioty

Nie zapomnieliśmy rzecz jasna o najbardziej klasycznym sposobie obozowania, czyli namiotach. Zapomnijcie jednak o harcerskich pałatkach i ciasnych zestawach typu igloo z supermarketu.

W obiektach takich jak Baza Baranówka, Dosbajka czy Siedlisko Polanka możecie skorzystać z namiotów, które przebiją niejeden hotel.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas