Park Narodowy Gór Stołowych wprowadził limity dla turystów. Bilety do kupienia online
Park Narodowy Gór Stołowych wprowadził limity dla turystów oraz sprzedaż biletów przez internet. Mowa tu przede wszystkim o zwiedzaniu Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego. Co godzinę będzie sprzedawanych 400 biletów. Okazuje się, że najlepiej kupować je przez internet. Dzięki temu zwiedzający będą mieli pewność, że wejdą na trasę turystyczną.
Park Narodowy Gór Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony 16 września 1993 roku. Znajduje się w województwie dolnośląskim, na terenie Sudetów Środkowych na północnym zachodzie Ziemi Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej.
Górami Stołowymi nazywana jest znajdująca się na terytorium Polski południowo-zachodnia część rozległej, piaskowcowej płyty wypełniającej nieckę śródsudecką, pomiędzy Karkonoszami a Górami Bystrzyckimi i Orlickimi.
Park Narodowy Gór Stołowych ma powierzchnię 6340 ha. Obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno-zachodnią część Wzgórz Lewińskich. Na północnym zachodzie sąsiaduje z czeskim parkiem krajobrazowym CHKO Broumovsko.
Limit zwiedzających Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Park Narodowy Gór Stołowych pobiera opłaty jedynie za wejście na trasę turystyczną na Błędnych Skałach i Szczelińcu Wielkim. Poza tym osoby, które chcą wjechać na parking górny przy Błędnych Skałach, również muszą kupić osobny bilet wjazdu.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie, wejście na płatne trasy turystyczne jest limitowane. Na każdą godzinę jest przeznaczonych 400 biletów.
Preferowanym przez nas sposobem jest zakup biletów za pośrednictwem strony internetowej pngs.com.pl (bilet online). Wejściówki na trasę turystyczną można również zakupić w kasie biletowej znajdującej się przy obiekcie, ale w kasie odbywa się sprzedaż z puli, które nie zostały wykorzystane w dystrybucji online. Brak dostępnych biletów w kasie może spowodować, że turysta nie będzie miał możliwości wejścia na trasę
Gdy po raz pierwszy informowano o limitach wejść, decyzję tłumaczono przede wszystkim sporą liczbą turystów, którzy pojawiają się w jednym miejscu. Dodano, że to w konsekwencji prowadzi do zakorkowania dróg wojewódzkich, gminnych oraz parkowych, zaśmiecenia obszaru Parku Narodowego Gór Stołowych, zdenerwowania oczekujących w kolejce po bilet wstępu, dyskomfortu podczas zwiedzania, a także migracji fauny z powodu ekstremalnie nasilonej antropopresji.
System zakupu biletów został uruchomiony 15 kwietnia. Otwarcie sezonu ze względu na intensywne opady śniegu przełożono o jeden dzień na 26 kwietnia.
***
Zobacz także: