Reklama

Pięć sposobów na tanie podróżowanie. Łatwo zaoszczędzisz

Sezon urlopowy rozpoczął się na dobre. Niestety ceny wakacji z roku na rok stają się coraz wyższe. Wielu turystów, analizując koszty podróży, łapie się za głowę i odpuszcza zagraniczny wyjazd. Tymczasem, istnieje wiele sposobów na to, by zaoszczędzić podczas podróży, a w związku z tym nie nadwyrężyć za bardzo domowego budżetu. Jak zaplanować wczasy tak, by nie zbankrutować? Oto pięć wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Czy, zważywszy na galopującą inflację i ciągłe wzrosty cen w branży turystycznej, tanie podróżowanie jest dziś w ogóle możliwe? Budżetowe wyjazdy wymagają znacznie większego zaangażowania - muszą być bowiem starannie zaplanowane i przemyślane. Na popularnych blogach turystycznych nie brakuje jednak porad i wskazówek, dzięki którym możesz zminimalizować koszty wycieczki. Zebraliśmy najpopularniejsze z nich. O czym warto pamiętać, obmyślając program wyjazdu?

Bądź elastyczny!

Zgłosiłeś już urlop w pracy i dopiero teraz zamierzasz szukać atrakcyjnych ofert wakacyjnych? To nagminny błąd! Jeśli zależy ci na tym, by zakupić bilety w atrakcyjnej cenie, powinieneś być elastyczny. Nie jest tajemnicą, że najkorzystniejsze oferty to te, które pojawiają się w ostatniej chwili. Przewoźnicy nierzadko kuszą potencjalnych pasażerów znacznymi rabatami i zniżkami.

Reklama

Jeśli chcesz podróżować tanio, powinieneś także być otwarty na różne kierunki podróży. Skupiając się na konkretnej destynacji, możesz przegapić tani lot do innego, równie ciekawego miejsca.

Szukaj biletów w trybie incognito

Sprawdzasz bilety co kilka dni i ich ceny stają się coraz wyższe? Musisz pamiętać, że za każdym razem, gdy wchodzisz na jakąkolwiek stronę, twoja przeglądarka zapamiętuje ten ruch - wszystko przez tzw. ciasteczka. Ceny biletów lotniczych są uzależnione od algorytmów i dopasowują się do szacowanych możliwości finansowych poszczególnych użytkowników (oczywiście w granicach rozsądku).

Jak rozwiązać problem? Szukając lotu, zawsze przechodź na tryb incognito (nazywany także trybem prywatnym). Wówczas wyszukiwarka nie będzie wiedziała, że wracasz po raz kolejny do tego samego wyszukiwania, a w związku z tym nie zawyży ceny biletu, na który polujesz.

Przekonaj się do podróżowania autostopem

Wokół podróżowania autostopem narosło wiele mitów. Chociaż w Polsce kierowcy raczej niechętnie decydują się, by spontanicznie zabrać w trasę nieznajomego pasażera, w wielu krajach na świecie tego typu podróżowanie jest niezwykle popularne i całkowicie normalne. Tymczasem,  autostop to doskonały sposób na to,  by zaoszczędzić pieniądze. Kierowcy zazwyczaj żądają od autostopowiczów jedynie symbolicznej opłaty - podróż wychodzi nas wówczas znacznie taniej niż gdybyśmy pokonywali drogę komunikacją miejską.

Podróżowanie autostopem to także przygoda. Podczas drogi możemy spotkać ciekawych, inspirujących ludzi i dowiedzieć się wiele o regionie, który zwiedzamy. Ponadto, rozmawiając z przypadkowym kierowcami, stajemy się znacznie bardziej otwarci i nabieramy odwagi. To także doskonała okazja, by poćwiczyć rozmowę w  obcym języku.

W grupie raźniej... i taniej!

Chcesz zminimalizować koszty podróży? Wyjedź razem ze znajomymi! Wiele osób uważa, że wakacyjne wojaże, w których bierze udział kilka osób są męczące. Każdy ma przecież nieco inne przyzwyczajenia i oczekiwania co do wyjazdu. Jednak, jeśli przed wakacjami wspólnie ustalicie plan wycieczki, możecie uniknąć niesnasek i rozczarowań.

Podróżując w kilka osób, znacznie łatwiej jest znaleźć tanie lokum. Serwisy internetowe umożliwiające wynajem mieszkań od osób prywatnych pękają w szwach od atrakcyjnych ofert dla grup. Warto dokładnie sprawdzić dostępne propozycje - z pewnością okażą się znacznie bardziej kuszące od tych hotelowych.  

Jedz tam, gdzie mieszkańcy kraju, w którym jesteś

Większość osób, udając się do konkretnego kraju lub miasta planuje wycieczkę tak, by w jej trakcie zaliczyć wszystkie najpopularniejsze atrakcje i zobaczyć najbardziej charakterystyczne punkty turystyczne - nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zminimalizować koszty podróżny, powinniśmy unikać restauracji i barów w turystycznych dzielnicach. Ceny w punktach gastronomicznych znajdujących się niedaleko zabytków potrafią przyprawić o zawrót głowy. Jakość często także pozostawia wiele do życzenia.

Znacznie bardziej opłaca się jeść posiłki w małych restauracjach, które oferują lokalne przysmaki w rozsądnych cenach. W internecie nie brakuje recenzji rodzinnych biznesów, do których warto zajrzeć, będąc w poszczególnych krajach i miastach. Oczywiście wiele z nich znajduje się poza ścisłym centrum, jednak podczas spaceru możemy zobaczyć, jak wygląda życie mieszkańców i poczuć klimat miejsca, do którego przyjechaliśmy.

***
Zobacz również:

Turyści masowo planują urlopy. Miejsc w hotelach może zabraknąć

7 mało znanych miejsc w Chorwacji. Wypoczniesz jak nigdzie indziej!

Wakacje w "polskim Dubaju". Plaża w Jarosławcu podbija serca turystów

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy