Reklama

Piękne i spokojne okolice dla... sercowców

Są miejsca, gdzie klimat sprzyja osobom ze schorzeniami kardiologicznymi. Odwiedzamy uzdrowiska, w których można podreperować zdrowie, zregenerować siły i się odstresować.

Kazimierz Dolny

Do Kazimierza jest niecałe pół godziny drogi z Nałęczowa, w którym znajduje się znane sanatorium dla osób leczących się na serce. Warto więc zrobić sobie wycieczkę do tego malowniczego miasteczka. Jest w nim wszystko, co kochają turyści: zabytki, Wisła, las, pagórki, skały, wąwozy.

Można sobie pospacerować po rynku, przy którym stoją zabytkowe kamieniczki z XVI w. Budowle są pokryte ozdobnymi płaskorzeźbami przedstawiającymi scenki biblijne. Przy rynku znajduje się kościół farny (parafialny). Jego fundatorem był ponoć król Kazimierz Wielki. Po spacerze można wybrać się do słynnej piekarni nieopodal rynku, by spróbować pyszne koguty z drożdżowego ciasta.

Reklama

Kazimierz Dolny jest wkomponowany w przyrodę i nadwiślański krajobraz. Szczególnie piękny widok na miasto rozpościera się z Góry Trzech Krzyży.

Poniatowa i Kotlina Chodelska

Około 40 km na południowy zachód od Lublina, w lasach Kotliny Chodelskiej, znajduje się Poniatowa. Jest tu doskonały klimat dla osób cierpiących na choroby serca oraz dróg oddechowych. Właśnie w Poniatowej znajduje się znane sanatorium gruźlicy i chorób płuc.

Oprócz zdrowego powietrza wszędzie tu są piękne widoki. Gmina wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. A 10 km od Poniatowej, w Niezabitowie jest zespół dworsko-parkowy, który warto zobaczyć.

Nałęczów

Położony jest w dolinie otoczonej lasami, w których rośnie kilkadziesiąt gatunków drzew. W uzdrowisku jest więc korzystny klimat, nieskażony żadnym przemysłem. Ośrodek posiada dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych. W pięknym parku zdrojowym znajduje się muzeum Bolesława Prusa, który bywał stałym gościem Nałęczowa.

Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu całkowicie kardiologicznym. Leczy się tu chorobę wieńcową, nadciśnienie, nerwice serca. Kuracje doskonale wspomagają nałęczowskie wody mineralne.

Lubartów

Jest malowniczym miasteczkiem leżącym w południowo-wschodniej części Polski. To polecane miejsce dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi, gdyż niedaleko Lubartowa leży duży kompleks leśny – Kozłowiecki Park Krajobrazowy.To doskonałe tereny na spacery, nordic walking, narty biegowe. Można też coś zwiedzić, bo Lubartów słynie z zamku szlacheckiego otoczonego pięknym parkiem.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy