Podróż na Bałkany. Atrakcje, które skrywa Serbia

Serbia nie jest chętnie wybieranym kierunkiem podróżniczym. Zdecydowanie częściej turyści odwiedzają inne kraje leżące na Półwyspie Bałkańskim. Dużym zainteresowaniem cieszy się Chorwacja, jednak planując tegoroczne wakacje, warto zwrócić uwagę na Serbię, która odznacza się zapierającymi dech w piersiach widokami. Co warto zobaczyć w tym kraju? Oto kilka podpowiedzi.

Oprócz Belgradu Serbia skrywa zakątki, które warto zobaczyć na własne oczy
Oprócz Belgradu Serbia skrywa zakątki, które warto zobaczyć na własne oczyMarko Djurica/boggy/easyfotostock/EastnewsAgencja FORUM

Serbia zachwyca krajobrazem

Serbia leży w Europie Południowej, a dokładnie na Półwyspie Bałkańskim. Do 2003 roku była częścią Federacyjnej Republiki Jugosławii, później tworzyła Związek Państwowy Serbii i Czarnogóry, a po rozpadzie federacji 5 czerwca 2006 roku utworzono samodzielne państwo.

Serbia nie ma dostępu do morza, co z pewnością nie przekonuje do zaplanowania wyjazdu do tego kraju. Warto jednak podkreślić, że w Serbii przeważają góry i wyżyny, a co za tym idzie, państwo odznacza się zachwycającymi krajobrazami. Oprócz Belgradu Serbia skrywa zakątki, które warto zobaczyć na własne oczy.

Belgrad

Leżący na brzegach Dunaju i Sawy Belgrad jest jednym z najstarszych miast Europy, a więc widział nie jedną krwawą walkę. Stolica Serbii odznacza się wyjątkową architekturą i niepowtarzalnym klimatem. By poznać początki jej istnienia, trzeba się cofnąć siedem tysięcy lat wstecz.

Będąc w Belgradzie, warto zobaczyć fortyfikacje i park Kalemegdan
Będąc w Belgradzie, warto zobaczyć fortyfikacje i park Kalemegdan NurPhoto / ContributorGetty Images

Serbia nie jest w kręgu zainteresowań podróżniczych Europejczyków. Zarówno Belgrad, jak i cały kraj nie jest atakowany przez tłumy turystów, a to oznacza, że wycieczka do tego bałkańskiego państwa nie wiąże się ze sporymi kosztami.

Belgrad przyciąga zabytkami. Będąc w stolicy Serbii, warto zobaczyć m.in. cerkiew św. Aleksandra Newskiego, meczet Bajrakli, a także cerkiew św. Sawy i cerkiew św. Marka oraz fortyfikacje Kalemegdan.

Kanion Uvac

Bez wątpienia do najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Serbii można zaliczyć rezerwat Uvac. Powstał on, by chronić populację występującego tam sępa płowego, ale oprócz tego jest idealnym miejscem dla miłośników bliskiego kontaktu z naturą.

Rezerwat Uvac zachwyca widokami
Rezerwat Uvac zachwyca widokamiboggy/easyfotostock/EastnewsEast News

Stworzono tam punkty widokowe, z których można podziwiać zapierający dech w piersiach krajobraz. Chcąc zobaczyć na własne oczy meandry wijącej się rzeki Uvac, trzeba się wybrać do południowo-zachodniej części Serbii.

Park Narodowy Tara

Obowiązkowym punktem wycieczki powinien być Park Narodowy Tara, który uchodzi za zielone płuca Serbii. Powstał w 1981 roku i znajduje się w zachodniej części kraju. Jak czytamy na oficjalnej stronie, obszar parku liczy prawie 25 tys. hektarów i obejmuje największą część górskich pasm Tara i Zvijezda, przez które przepływa rzeka Drina.

W parku istnieje kilkanaście tras pieszych i rowerowych, ale są również miejsca, do których można dotrzeć autem. Jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Parku Narodowym Tara jest "Banjska stena". Nic dziwnego, bo widok na kanion rzeki Driny po prostu zachwyca.

Dom na Drinie

Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Serbii jest dom na Drinie niedaleko miasta Bajina Bašta. Niewielki budynek na skale z każdej strony jest otoczony wodami rzeki. Chociaż istnieje od ponad 50 lat, to dopiero niedawno zyskał na popularności.

Dom na rzece Drina został zbudowany ponad 50 lat temu
Dom na rzece Drina został zbudowany ponad 50 lat temuMarko DjuricaAgencja FORUM

Został wybudowany przez grupę nastolatków, których celem było stworzenie idealnego miejsca do odpoczynku. Tak powstała dzisiejsza atrakcja turystyczna Serbii i chociaż warunki nie sprzyjają stabilności domu, to za każdym razem, gdy porywał go nurt rzeki, jego właściciele transportowali go na pierwotne miejsce.

Đavolja Varoš

W południowej Serbii leży Đavolja Varoš, czyli tzw. Miasto Diabła. W paśmie Radan stoi ponad 200 skalnych form o wysokości od dwóch do piętnastu metrów. Ich charakterystyczną cechą są usytuowane na szczytach głazy, które tworzą coś na kształt czapek lub kapeluszy.

Z miejscem tym kojarzy się wiele legend. Jedna z wersji mówi o kazirodczym ślubie brata i siostry. Miał on zostać zainicjowany przez samego diabła. Zgodnie z opowieścią Bóg nie pozwolił na ten czyn i zamienił gości weselnych w skały, które stoją w Serbii do dziś.

Monaster Studenica

Fani zabytkowych budowli powinno odwiedzić Monaster Studenica, czyli średniowieczny klasztor prawosławny znajdujący się w okolicy miasta Kraljeva. Kompleks w latach 80. ubiegłego wieku trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Głównym punktem obiektu jest cerkiew Zaśnięcia Bogarodzicy, ale z biegiem lat powstawały tam kolejne świątynie. Obecnie Monaster Studenica to jeden z ważniejszych zabytków Serbii. Jest cenny nie tylko dla państwa, ale także całego Kościoła.

***

Zobacz także:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 19: Aleksandra PrzegalińskaINTERIA.PL
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas