Reklama

Podróże: Taniej całą rodziną

Wycieczka razem z dziećmi to spory wydatek. Niestety, podróżując samochodem nie możecie liczyć np. na tańsze paliwo. Dlatego warto wybrać transport publiczny, w którym uzyskacie wiele korzystnych zniżek.

Sprawdźcie, jakie ulgi przysługują Wam według prawa, jakie oferty wybrać, by podróżować wygodniej oraz powinniście zrobić, by Wasza wyprawa była jeszcze tańsza.

Ulgi ustawowePodstawowymi zniżkami honorowanymi niemal u wszystkich (nie musi ich stosować transport prywatny) przewoźników są ulgi wynikające z ustawy. Dotyczą one uczniów (na bilet jednorazowy 37 proc. zniżki), studentów (51 proc.) i np. osób niepełnosprawnych (78 proc.). Ulga przysługuje na podstawie ważnych legitymacji.

Według ustawy dzieci do lat 4 mają bezpłatny przejazd środkami komunikacji publicznej na podstawie dokumentu stwierdzającego jego wiek. Może to być odpis skrócony aktu urodzenia, książeczka zdrowia albo paszport. Uwaga! Nawet jeśli dziecku przysługuje ulga w wysokości 100 proc., musisz odebrać odpowiedni bilet w kasie. W przypadku nieposiadania takiego biletu dla dziecka, konduktor wypisze go w pociągu, pobierając opłatę (w TLK, IC to 6,50 zł, ale w EIP, czyli "pendolino" to aż 650 zł!).

Zniżki komercyjneWszyscy przewoźnicy kolejowi (także niektóre PKS, ale trzeba dowiadywać się na stronach konkretnego przedsiębiorstwa) posiadają tzw. bilety rodzinne:

- w pociągach EIP, EIC, IC lub TLK w grupie liczącej od 2 do 5 osób (jedna z nich musi być dzieckiem, które nie ukończyło 16. roku życia), każdy z grupy otrzyma zniżkę 30-proc. (o ile nie ma prawa do wyższej ulgi ustawowej),

- w pociągach Przewozów Regionalnych (REGIO, interREGIO oraz Arriva RP, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie) w ofercie "Ty i raz, dwa, trzy" jedna osoba kupuje bilet normalny lub z przysługującą ulgą ustawową, a od pozostałych osób pobiera się opłatę normalną według taryfy RAZEM niższą o ok. 30 proc. od ceny podstawowej.

Karta dużej rodzinyJednak najlepszym sposobem na tańsze podróżowanie z rodziną jest wyrobienie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (patrz ramka). Posiadając ją, rodzice otrzymują zniżkę 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. w przypadku biletów okresowych we wszystkich pociągach Intercity, Regionalnych czy Kolejach Mazowieckich. Dodatkowo uczestniczący w programie KDR: Intercity i Przewozy Regionalne oferują kolejne ulgi.

W EIP, EIC, IC lub TLK jest to 30 proc. (zniżki się sumują z ustawowymi), gdy dwie osoby z Kartą zakupią wspólny bilet. Przysługują także rabaty: 20 proc. na menu dla dzieci oraz 10 proc. dla wszystkich w wagonach WARS. Za to w pociągach PR posiadacze KDR mogą promocyjnie kupić roczną REGIOkartę (140 zł), która uprawnia do zakupu biletów w taryfie RAZEM z dodatkowym ok. 30-proc. upustem.

Kilka sposobów na tańsze wyjazdy wakacyjne1. Warto zaplanować sobie wyjazd z wyprzedzeniem (przynajmniej tygodniowym), bo wielu przewoźników (np. Intercity, InterREGIO, PolskiBus, Neobus) oferuje tańsze bilety (nawet za 1 zł), gdy kupujesz wcześniej. Szczegóły znajdziesz na stronach tych firm.

2. Mało osób wie, że można też pojechać koleją bardziej komfortowo (w pociągach Intercity i TLK), szybciej i taniej na wybranych kierunkach, które obejmują m.in. Zakopane, Gdańsk i Olsztyn, leżące w najpopularniejszych regionach wypoczynkowych. Szczegóły na www.intercity.pl w zakładce Dla pasażera/Oferty krajowe/Bilet taniomiastowy.

3. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z ofert krótkoterminowych w dwie strony. W PKP Intercity to "bilet weekendowy" za 154 zł, a Przewozach Regionalnych (oraz Arriva RP, Kolejach: Wielkopolskich, Dolnośląskich i Śląskich) to "bilet turystyczny" od 45 zł. Oferta jest ważna po godz. 18 dnia poprzedzającego dzień wolny, a przed godz. 6 rano w następny dzień po dniu wolnym. Bilet funkcjonuje także w święta wolne od pracy.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy