Poleci w kosmos, ale nie będzie astronautką. Dlaczego?

Dr Tracy Fanara jest naukowczynią i artystką, która pochodzi z San Francisco. Kobieta w wysłała swoje zgłoszenie do misji dearMoon - jednak szansa na to, że dr Fanara oficjalnie zostanie astronautką jest niewielka. Federalna Administracja Lotnictwa USA zmieniła definicję astronauty.

Dr Tracy Fanara jest jedną z finalistek w projekcie dearMoon
Dr Tracy Fanara jest jedną z finalistek w projekcie dearMoonInstagram / inspectorplanetInstagram

Dr Tracy Fanara zgłosiła się do projektu dearMoon, który miał gwarantować podróż na Księżyc. Kobieta może pochwalić się dużymi osiągnięciami naukowymi - ma tytuł inżynierki, na Uniwersytecie Florydy obroniła doktorat. W Mote Marine Laboratory zarządzała programem badawczym z zakresu zdrowia środowiskowego. Dziś jest kierowniczką wydziału ds. modelowania wybrzeża w NOAA - National Oceanic and Atmospheric Administration.

Kobieta jest nie tylko wybitną naukowczynią. Poświęca się także sztuce - maluje, rzeźbi, a nawet uprawia "naukowy rap". Podkreśliła to w poście na Instagramie, który opublikowała niedługo po dostaniu się do finału projektu dearMoon, zaznaczając: "Sztuka jest częścią wszystkiego, co robię"

Przy okazji z humorem wspomina również ważnego dla siebie człowieka i wydarzenie:

"Najfajniejszą częścią tego procesu może być wywiad z moim byłym profesorem, członkiem komitetu i mentorem, dr. Davidem Mazyckiem. W jego klasie po raz pierwszy rapowałam naukowo. Skończyłam oficjalną prezentację w marynarce, potem ją z, a zdjęłam - pod spodem miałam krótki top i wtedy zaczęłam rarapować o węglu aktywnym do rytmu Wu-Tang".

Poważniej pisze, kiedy zabiera głos o samym udziale w projekcie:

- Mam nadzieję, że dzięki grupie utalentowanych i wpływowych ludzi będziemy mogli zainspirować działania na rzecz ochrony jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń.

Czym jest projekt dearMoon?

Projekt dearMoon to projekt artystyczny, a jednocześnie księżycowa wyprawa turystyczna. Została sfinansowana przez japońskiego miliardera Yusaku Maezawę. Na statku Starship SpaceX odbędzie on lot wokół Księżyca razem z ośmiorgiem artystów i jednym lub dwoma członkami załogi. Lot ma nastąpić w 2023 roku.

Według Maezawy podróż w kosmos ma zainspirować artystów, aby tworzyć nową sztukę, a następnie powstałe dzieła wystawić po powrocie na Ziemię, by pomóc w promowaniu pokoju na świecie.

Do projektu zgłosiło się ponad milion osób z 249 krajów.

Dlaczego członkowie projektu nie będą astronautami?

Mimo że dr Fanara i inne uczestniczki oraz uczestnicy lotu znajdą się w kosmosie, nie będą mogli być nazwani astronautami. Dlaczego? Regulująca lotnictwo na terenie Stanów Zjednoczonych Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zdecydowała o zaktualizowaniu kryteriów wykorzystywanych przy nadawaniu statusu astronauty i tzw. skrzydeł.

Według nowych przepisów nie wystarczy po prostu polecieć w przestrzeń kosmiczną. Skrzydła astronauty powinien przejść odpowiednie szkolenie zakończone certyfikatem FAA, wzlecieć powyżej 80 km, być zatrudniony w fimie, która wykonuje start - nie będzie to dotyczyło więc dr Fanary i pozostałych ludzi z projektu dearMoon oraz innych "kosmicznych turystów". Ponadto, co najistotniejsze, człowiek, który stara się o tytuł astronauty, powinien wykonywać i udokumentować zadania ważne dla bezpieczeństwa publicznego lub przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa lotów kosmicznych.

O przyznaniu tytułu decydować będzie FAA.

Przeczytaj też:

„Ewa gotuje”: Cytryny kiszone po marokańskuPolsat
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas