Praga. Miasto alchemików, czarów i cudów
Praga, stolica Czech jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Nie tylko dzięki zachowanej przez wieki architekturze, ale głównie dzięki atmosferze.
Praskie Stare Miasto najlepiej zwiedzać, błąkając się bez celu po pięknych uliczkach. W końcu i tak trafimy na spinający brzegi Wełtawy Most Karola. Zbudowano go w XIV wieku, ma 621 m długości i prawie 10 szerokości. Stoi na nim 30 barokowych rzeźb, ale dotknięcie tej przedstawiającej św. Jana Nepomucena, przynosi spełnienie życzeń.
Ponad mostem, na lewym brzegu rzeki, górują Hradczany. To wzgórze zamkowe, na którym stoi kilkanaście budowli powstających tu od IX wieku. Jako całość stanowią one największy pod względem powierzchni zamek na świecie. Ponad pałace i ogrody w niebo strzelają gotyckie wieże katedry, która była kościołem koronacyjnym i miejscem pochówku czeskich królów. Teraz na Hradczanach siedzibę ma prezydent republiki, a w samo południe atrakcję stanowi honorowa zmiana warty.
W cieniu tych budowli warto odszukać Złotą Uliczkę, zabudowaną małymi domkami zamieszkanymi w dawnych czasach przez rzemieślników, którzy w złocie pracowali i alchemików, którzy sposobu jego produkcji poszukiwali. Stąd tylko kilka kroków do leżącej poniżej zamkowego wzgórza barokowej dzielnicy Mała Strana.
Wracamy teraz na prawy brzeg Wełtawy. Tuż za mostem Karola znajdziemy kompleks praskiej starówki z rynkiem, reprezentacyjnym placem miasta z ogromnym pomnikiem Jana Husa, czeskiego reformatora kościoła. Tuż obok wieża ratuszowa, na której znajduje się najsłynniejszy na świecie zegar astronomiczny Orloj z ruchomymi figurkami apostołów i personifikacjami marności tego świata. W pobliżu Miejski Dom, z balkonu którego w 1918 roku ogłoszono niepodległość Czechosłowacji, i bardzo bogate muzeum secesji - Praga była jedną ze stolic tego awangardowego stylu.
Wreszcie zwracamy kroki ku dzielnicy Josefov, dawnej domeny żydowskiej z zachowanymi synagogami i niezwykłym kirkutem (cmentarzem), na którym nagrobki piętrzą się jeden nad drugim. Przez osiem wieków Praga była siedzibą jednej z większych społeczności żydowskich na świecie.
Na koniec wracamy do współczesności. Docieramy na plac Wacława, pełen barów, dyskotek i restauracji. Tu pod pomnikiem patrona Czech gromadzą się mieszkańcy, by spotkać przyjaciół albo zademonstrować niezadowolenie w dowolnej sprawie.
Zobacz także: