Reklama

Reklama

Rejs po Nilu

Popłyniesz statkiem, który jest istnym centrum rozrywki! Obejrzysz wspaniałe starożytne zabytki i hotel, w którym Agata Christie napisała słynny kryminał...

Znajdziesz się jednocześnie w dwóch światach! Na statku przywołującym na myśl pływający hotel spa odbędziesz fascynującą podróż w przeszłość sięgającą tysięcy lat wstecz. Po wylądowaniu w Hurghadzie czeka cię 4-godzinna podróż autokarem do Luksoru (trasa rejsu biegnie z tego miasta do Asuanu). Jadąc, miniesz Pustynię Arabską, góry Atbaj i zieloną Dolinę Nilu, pełną palm daktylowych i bananowców. Po drodze obejrzysz tradycyjne wioski z domkami zbudowanymi z... rzecznego mułu oraz Egipcjan w długich do ziemi galabijach. Luksor to jedno z unikatowych miast na świecie. Na brzegu Nilu, otoczona współczesną zabudową, góruje świątynia Karnak. Prowadzi do niej aleja sfinksów z baranimi głowami.

Reklama

Zafascynują cię gigantyczne posągi faraonów i starożytne kolumny (w Hali Karnaku jest ich 134). Po zachodzie słońca koniecznie przejdź się bulwarem wzdłuż Nilu w kierunku pięknie podświetlonej małej świątyni, w centrum miasta. Najprzyjemniej podziwiać ją z nabrzeżnej kawiarenki. Na amatorów czekają szisze - czyli fajki wodne. Po zachodniej stronie rzeki powitają cię różowe kolosy Memnona, strzegące wejścia do dawnej świątyni Amenhotepa III. Zachwyci cię też świątynia Hatszepsut (faraona kobiety) sprzed 1500 lat p.n.e. W Dolinie Królów znajdziesz zaś ponad 100 grobowców faraonów! Wznoszono je pomiędzy XVI a XI w. p.n.e.

Najczęściej zwiedzane? Grobowiec Ramzesa III i Merenptaha. Kolejny port na twojej trasie to Efdu. W świątyni Kom Ombo obejrzysz zaś... mumie krokodyli. Rejs zakończysz w Asuanie, ale możesz jeszcze popłynąć żaglówką na pobliskie wyspy, by obejrzeć świątynię bogini miłości, Izydy. W pobliskim hotelu Old Cataract Agata Christie pisała sławny kryminał "Śmierć na Nilu". Podczas tygodniowego rejsu na pewno nie zaznasz nudy - na statku są baseny, minisiłownie, restauracje i butiki. Nie przegap też tzw. galabija party, podczas której uczestnicy zabawy przebierają się w tradycyjne (wypożyczane) egipskie stroje. A gdy już wrócisz do Hurghady, odpocznij podziwiając bogatą faunę i florę raf koralowych.

Lektura obowiązkowa

- Jak tam dojechać ?- zazwyczaj tydzień rejsu łączy się z 7-dniowym wypoczynkiem w kurorcie. Cena takiej imprezy z biurem podróży, ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, waha się między 2000 a 3000 zł. Jeśli wybierzesz tańszy wariant, musisz liczyć się z niższym standardem statku i hotelu.

- Waluta - W Egipcie będziesz płacić w funtach EGP. 1 PLN to ok. 2 funtów, egipskie ceny musisz więc dzielić przez dwa.

- Czas - wskazówki zegarka przestawiasz o godzinę do przodu.

- Prezenty - lokalne przyprawy, chusty w kratę, a dla dzieci małe figurki skarabeuszy.

Anna Kryńska

Na żywo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy